Celkem šest požadavků měli protestující zdravotníci z Karlovarské krajské nemocnice (KKN). Po čtvrtečním jednání z minulého týdne dostali od hejtmana Josefa Pavla (ODS) zatím jen ústní příslib, že pěti požadavkům ze šesti vedení kraje vyhoví. To znamená, že bude vypracován audit hospodaření KKN, zdravotníci budou informovováni o tom, kdo vybral Českou zdravotní, dále byl dán příslib o novém obsazení představenstva a dozorčí rady, hejtman se zároveň zaručil, že se neřeší privatizace KKN a že optimalizaci bude mít na starosti už nový managament. Pouze na znovurozdělení nemocnic na tři samostatné se obě strany nedohodly.

Právě i těmito body, které jsou obsahem slovní dohody, se bude zítra zabývat mimořádné krajské zastupitelstvo. Otázkou tak nyní je, jak se k záležitosti postaví především zastupitelé z ODS, protože opozice potřebuje jen jeden hlas z ODS, aby návrh prošel.

Zastupitelé ODS, které včera Deník oslovil, ale přislíbili, že dohodu podpoří. „Samozřejmě, že budu hlasovat pro,“ prohlásil náměstek hejtmana Jiří Červenka. Stejný názor měl i zastupitel Tomáš Vylita, Ivan Žikeš, uvolnění radní Ellen Volavková a Kamil Řezníček. Jen zastupitel Roman Tichý nechtěl být konkrétní. „Přijďte na jednání a uvidíte, jak budu hlasovat,“ reagoval.

Krajští představitelé z ODS jsou i jednotní v otázce vyhlášeného výběrového řízení na obsazení primariátů. Primáři vzali minulý týden ve čtvrtek své abdikace zpět, výběrové řízení ale běží nadále. „To je věcí představenstva. Podle mě jde spíše o technickou věc, ředitel výběrové řízení vypsat musel. Neříkám však, že by se nemohlo zrušit,“ poznamenal Vylita. Podle náměstka Červenky nezbývalo řediteli KKN v době, kdy primáři rezignovali na své posty, nic jiného. „Neberu to jako podpásovku vůči primářům, vždyť se do soutěže mohou přihlásit,“ konstatoval Červenka.

Radní Řezníček zase uvedl, že primáři nemůžou brát pacienty jako rukojmí. „Pokud někdo zastává takovou funkci, musí vědět, co říká a dělá. Nedomnívám se proto ani, že by mělo být nyní výběrové řízení, které musel ředitel vypsat, zrušeno,“ podotkl Řezníček.

Podle Volavkové je tato věc plně v kompetenci akciové společnosti. „Vlastní názor na to nemám,“ tvrdila radní.

Také Žikeš nebere výběrové řízení jako podraz vůči primářům. „Jestli primáři rezignovali, vedení nemocnice to nemohlo nechat bez povšimnutí,“ dodal. Podle Tichého musí výběrové řízení doběhnout.

Související: Hejtman šokoval primáře