Na jediný den, přesněji na několik hodin, se budou moci zájemci ze Žlutic i další zájemci v květnu tohoto roku podívat na drahocenný Žlutický kancionál.

Svazek nevyčíslitelné hodnoty, který je podle odborníků krásnější (jen trochu menší) než Ďáblova bible, totiž bude u příležitosti 450 let od svého dokončení vystaven v místě, kam patřil. S konečnou platností potvrdil dohodu mezi ředitelem pražského Památníku národního písemnictví a vedením žlutické radnice starosta města Jaroslav Vojta.

„Máme z toho ohromnou radost. Po nedávném odchodu bývalé ředitelky Památníku národního písemnictví jsme se obávali, co přinesou jednání s novým ředitelem. Je to však nesmírně vstřícný a komunikativní čověk, takže jsme se naopak domluvili už i na konkrétních podmínkách vystavení kancionálu,“ vysvětluje Jaroslav Vojta.

Dopravu a pojištění svazku ponese po dobu vystavení ve Žluticích samotný Památník. Město má zajistit speciální výstavní vitrínu a ochranku.

„Vitrínu máme přislíbenou z Národní knihovny. Musí být klimatizovaná, prosklená a také neprůstřelná. Jinak řečeno, něco podobného nelze sehnat jen tak snadno,“ doplňuje starosta Vojta.

Kancionál vznikl ve středověku na zakázku žlutických měšťanů, přesněji pěveckého bratrstva.