Za poslední čtyři roky investoval Karlovarský kraj do nákupu nových vozidel pro hasiče přibližně 16 milionů korun. Také v letošním roce pro ně z rozpočtu vyčlenil nemalé finanční prostředky.

„Původně jsme pro hasiče na tento rok vyčlenili v krajském rozpočtu dva miliony korun. Vzhledem k tomu, že se ale podařilo šesti jednotkám získat dotaci z Ministerstva vnitra, byla by škoda tuto příležitost nevyužít. Proto jsme přidali ještě další čtyři miliony. Navíc stát v příštím roce s financováním nové požární techniky už nepočítá a není jisté, zda vůbec tyto dotace bude udělovat,“ konstatoval Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje.

V letošním roce získaly nová vozidla už jednotky sboru dobrovolných hasičů v Nejdku, Rotavě, Horním Slavkově, Štědré, Habartově a Žluticích. Jednotky hasičů v kraji získaly v posledních pěti letech na nákup 18 nových cisteren 108 milionů korun. V porovnání na počet obyvatel tak patří Karlovarský kraj k nejúspěšnějším v republice při obnově požární zásahové techniky za poslední roky.

Na financování nákupu se vždy kromě kraje podílí obec. Od roku 2006 do současnosti zatím kraj podpořil nákup nových vozidel pro hasiče v 16 obcích.

„Celkem šlo o 16 milionů korun, například pro město Skalná, Kynšperk nad Ohří nebo Ostrov, ale nejsou to zdaleka všechny finance, které kraj hasičům poskytuje. Uvědomujeme si, jak je jejich činnost potřebná, a zejména smekám před dobrovolnými hasiči, kteří se této práci věnují ve volném čase. Proto přispíváme jednotkám také na věcné vybavení, tedy hasičské obleky, helmy, dále na techniku, jako jsou pily, čerpadla nebo elektrocentrály. V rámci krajského programu Obnovy venkova dáváme peníze na opravy hasičských zbrojnic,“ dodal hejtman Josef Novotný.

Zcela nové vozidlo získal také sbor hasičů v Nejdku. „O příspěvek žádalo hned šest obcí a myslím si, že se kraji povedl husarský kousek, protože se mezi obce nakonec povedlo rozdělit šest milionů korun, což je skvělé,“ řekl velitel sboru František Němec.