V Karlovarském kraji se začalo vloni stavět 845 nových bytů, což bylo meziročně o desetinu víc. Dokončeno bylo 512 bytů, oproti roku 2008 téměř o pětinu méně. V obou případech jich vznikla většina v rodinných domcích. V počtu zahájených i dokončených bytů byl loni Karlovarský kraj na posledním místě v ČR. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Loni začala v ČR výstavba 37 319 bytů. To byl meziroční pokles o 14,3 procenta. Počet zahájených staveb tak byl poprvé po 15 letech nižší než počet dokončených bytů. Dokončeno bylo vloni 38 526 bytů, meziročně o 0,4%více. Z bytových staveb zahájených v roce 2009 se jich týkalo 492 rodinných domků a jen 118 domů bytových.

Podle odborníků bude trend stavět byty v rodinných domcích pokračovat. Jejich cena se mnohdy vyrovná cenám klasických bytů ve větších obytných domech. Ale i těch by mělo opět přibývat.

Po delší odmlce připravují rozsáhlý projekt bytové výstavby například Karlovy Vary. Několik domů se 150 až 200 novými byty má vyrůst v části Drahovice. Město už kvůli tomu připravuje založení bytového družstva a vloží do něj na 50 milionů korun. Náměstek primátora Tomáš Hybner ČTK řekl, že za situace, kdy jsou kvůli krizi developerské projekty téměř zastaveny, je to asi ten nejspolehlivější způsob, jak výstavbu nových bytů realizovat.

Nyní město provádí průzkum, o jaký typ bytů by měli lidé největší zájem. „Vklad města do družstva je na přípravu projektu a staveniště. Podíl lidí za členství v družstvu by se mohl pohybovat mezi 100 000 až 150 000 korun,“ uvedl.