Freestyle motocrossoví závodníci si v sobotu večer podmanili KV Arenu. Právě v té se konalo mistrovství České republiky v tomto sportu. Velkolepé show se zúčastnili například Martin Koreň, Libor Podmol či zahraniční hvězda Alastair Sayer z africké Botswany.

Dvanáct závodníků soutěžilo ve třech disciplínách. Ty hodnotila odborná porota v čele s Petrem Kuchařem, nejznámějším českým freestyle motocrossovým závodníkem a průkopníkem tohoto sportu v České republice.

Jako první byla na řadě kategorie Best style. Již od začátku se závodníci předháněli, kdo divákům předvede lepší trik. Jeden ze svých triků nedokázal dokončit Aleš Liemann, který dopadl na zem z několikametrové výšky. „Je to dobré, mám asi jen zlomenou ruku,“ řekl po svém skoku Liemann, který následně sklidil obrovský potlesk od všech přítomných diváků. Poté opět show pokračovala.

Nejlepší skoky v této kategorii předváděli Libor Podmol a Martin Koreň. Jako vítěze v této kategorii porota zvolila Libora Podmola, který ještě před týdnem startoval na Xfighters v Mexiku či na mistrovství světa ve švýcarské Basileji.

Druhou kategorií, ve které se závodníci utkali, byl Best whip, kde porota hodnotí provedení triku s názvem whip. V této disciplíně byl velkým favoritem organizátor celé akce a český závodník Martin Koreň. Best whipu se zúčastnilo celkem osm závodníků. Ti byli rozděleni do čtyř dvojic. Z každé dvojice postoupil vždy jeden závodník. O tom, který borec postoupil, rozhodovali diváci svým potleskem, který hosteska měřila hlukoměrem.

Každý závodník měl čtyři pokusy. Do finále této kategorie se probojovali německý závodník Lukas Weis a Martin Koreň. Ve vyrovnaném finále nakonec zvítězil Martin Koreň, kterého diváci podpořili velkým aplausem, a hosteska naměřila 114 decibelů. „Děkuji moc. Diváci byli super. Když mě povzbuzovali, tak jsem chvilkama ani neslyšel motor,“ konstatoval po finálové jízdě Martin Koreň.

Po malé přestávce již byl na programu zlatý hřeb večera, a to finále FMX Run, jehož vítěz si odnesl 5 000 eur. Velkého finále se zúčastnili Dennis Garhammer z Německa, Ondřej Záruba, Alastair Sayer, Lukas Weis, Martin Koreň a Libor Podmol. Ti měli dvanáct pokusů, ve kterých mohli ukázat divákům a porotě libovolné triky. Porota hodnotila především variace, obtížnost, styl, protažení triku a čistotu jízdy. Některé triky diváci ocenili potleskem vestoje, na což reagoval moderátor celé akce.

„Myslím, že v Karlových Varech se fandit opravdu umí. Byl jsem už v hodně halách, ovšem musím říct, že KV Arena je nejmodernější hala, ve které jsem zatím byl,“ uvedl moderátor.

Diváky dostal do varu především závodník z Botswany Alastair Sayer, který skončil na nedávných X–Games na výborném třetím místě. Ovšem porotu svými triky nadchl Martin Koreň, kterého ohodnotila 196 body z 200 možných. Připraven byl už jen poslední závodník, a to Libor Podmol. Ten předvedl dvanáct naprosto fantastických triků, což ohodnotila také porota a udělila mu 199 bodů. Podmol se tedy stal vítězem a kromě poháru získal také 5 000 eur.

„Atmosféra v hale je výborná. Doufám, že se tu sejdeme i za rok na dalších závodech,“ uvedl po svém vítězství Libor Podmol.

Závodníci se s diváky rozloučili velkou show. Kolem plochy jezdilo šest borců, kteří dělali ve stejnou dobu různé triky. „Od malička sbírám modely motorek. Když jsem se dozvěděl, že tato akce bude v KV Areně, tak jsem si okamžitě koupil lístek. A show byla naprosto fantastická. Závodníci jsou zároveň baviči, na tuto akci budu vzpomínat dlouho,“ uvedl Jarmil Snopek z Útviny.