VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli koňské dopravě čelí trestnímu oznámení primátor i část zastupitelů

Karlovy Vary – Když vedení města rovnalo spor o to, kdo bude v Karlových varech provozovat kočárovou dopravu, před magistrátem rajtovali koně a pochodovali naštvaní fiakristé.

31.5.2017
SDÍLEJ:

Protest fiakristů před karlovarským magistrátem.Foto: Foto a video Deník Vladimír Meluzín

Ti spor za Cech fiakristů s nájmem 360 tisíc korun nakonec vyhráli a vítězka výběrového řízení Vladimíra Žeravíková, která městu nabídla za roční nájem přes milion korun, měla po podnikání. S rozhodnutím rady nesouhlasila a rozhodla se bojovat. Obrátila se na právníky Halaburt Schwarzer & Partner a celá záležitost tak bude mít soudní dohru. Trestnímu oznámení budou čelit zastupitelé včetně primátora Kulhánka (KOA), kteří pro to, aby kočárovou dopravu znovu provozoval Cech fiakristů zvedli ruku.

A to pro porušení povinnosti při správě cizího majetku. Místo milionového nájemného se spokojili s nájemným ve výši 360 tisíc. Což je podle advokátů naprosto absurdní a vedení města by mělo vysvětlit, proč je jim lhostejný ušlý zisk. Stejně tak je trestní oznámení podáno na Hanu Šimonovskou a zastupitele Jaroslava Fujdiara (hnutí O co jim jde) za jeho slova o tom, že Žeravíková zdefraudovala peníze, které měla tehdy jako šéfka Cechu fiakristů městu za nájemné uhradit, což neudělala. Zaplatila je až se zpožděním. A o tom, zda město v celé záležitosti rozhodlo správně, bude zřejmě prověřovat ministerstvo vnitra, jehož advokáti zažádali o přezkum celého případu. Právníci připravují i žalobu na náhradu škody Vladimíry Žeravíkové. Přestože podle nich vyhrála výběrového řízení na kočárovou dopravu, podnikat nemohla. A město ji o tom navíc ani nevyrozumělo. „Domnívám se, že žijeme v právním státě. Tady byla porušena všechna pravidla a jde o precedent, který se dá v budoucnu zneužít,“ uvedl advokát Jiří Halaburt, který všechna trestní oznámení, žaloby a žádosti o přezkum postupu připravoval. Podle něj není možné, aby primátor postupoval bez respektu k usnesení rady města, která Žeravíkovou jako vítězku zcela legálně vypsaného výběrového řízení na kočárovou dopravu potvrdila, a následně usnesení zrušit na základě stížnosti několika fiakristů na primátorském dni. Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) ale problém nebyl v nabídce paní Žeravíkové, ale ve výpovědi smlouvy Cechu, kterou když jí město doručilo, tak už pro ni pominuly důvody. „Tuto informaci jsme zjistili až z podrobného rozboru sledu událostí – tedy kdy byly uhrazeny dlužné částky od Cechu a kdy byla zaslána naše výpověď. Jestli tady čelíme hrozbě nějakého soudního popotahování, pak kdybychom výpověď smlouvy nestáhli, čelili bychom daleko horšímu sporu, s velkou pravděpodobností nevyhratelnému,“ zdůraznil primátor Kulhánek. A dodal, že město nemělo právní důvod cechu výpověď dát a proto ve smlouvě pokračuje. „Je to nájemní smlouva. Podobně, jako nemůžete vyhodit nájemníka z bytu jen proto, že dostanete lepší finanční nabídku od někoho jiného, nehraje zde roli, o kolik kdo městu nabídl než Cech fiakristů.. Ten má prostě platnou smlouvu, pominuly důvody výpovědi, a proto pominula i výpověď. Kdyby o tom nerozhodla rada, rozhodl by o tom soud,“ vysvětlil primátor.

Jenomže vaz by mohla městu zlomit poněkud nahnilá třešnička na koňském sporu. Rada totiž schválila uzavření dohody o narovnání s Cechem fiakristů, kde obě strany prohlásí, že nikdy žádný důvod pro výpověď nájemní smlouvy neexistoval (!!!), to znamená, že cech nikdy nic nedlužil, Podnikatelka Žeravíková tím pádem logicky nemohla nikdy nic defraudovat a město nemohlo nic vypovídat, natož pak vyhlašovat výběrové řízení. A podle právníků je tahle úřednická krátkozrakost opravdu exkluzivní.

Autor: Ivana Kalinová

31.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POI ve své nebezpečné ohnivé formě.

Cirkusák, který nepotřebuje šapitó

Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu

OTÁZKA PRO: Jana Kopála, mluvčího magistrátu města

Na zahradě pěstovala marjánku. Ale bylo jí asi více než dost

Karlovarsko – Kolem šesti desítek vzrostlých rostlin konopí zajistili kriminalisté na pozemku sedmačtyřicetileté ženy, kterou teď stíhají za přečin nedovolené pěstování rostlin obsahující omamnou a psychotropní látku.

Obchodní akademie oslavila 80. narozeniny

Karlovy Vary - Obchodní akademie v Karlových Varech oslavila v těchto dnech významné jubileum 80. výročí založení.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Karlovy Vary – Bez složitého dojíždění za studiem mimo region si mohou nově zvyšovat kvalifikaci zdravotní sestry.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení