Lidé v Karlových Varech se stále častěji zajímají o jodové tablety, které se prodávají v lékárnách. Důvodem je nedávný výbuch v jaderné elektrárně Fukušima v Japonsku, ze které uniká radioaktivita. Ta je ale podle odborníků tak nízká, že by obyvatelům České republiky neměla ublížit.

„Částice se ukládají jen v bezprostředním okolí Japonska. Částice vyletí z elektrárny, pohybují se vzduchem a do vzdálenosti několika desítek až stovek kilometrů od zdroje spadnou do moře. V oblasti České republiky není důvod k obavám,“ konstatoval tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Jodové tablety mohou zabránit poškození štítné žlázy při úniku radiace do okolí. Po požití tablety se štítná žláza nasytí neaktivním jodem. Ten pak zabrání příjmu radioaktivního jodu z kontaminovaného okolí.

Lékárny v Karlových Varech už zaznamenaly zvýšený zájem právě o jodové tablety. „Je pravda, že se nás lidé na tyto tablety občas zeptají. Určitě se prodávají o malinko více než jindy, ale není to nic velkého,“ řekla pracovnice karlovarské lékárny Gabriela Kakrdová. Některé jodové tablety jsou pouze na lékařský předpis.

„Samozřejmě, že se dají koupit také ve volném prodeji, ty ovšem nejsou tak silné, jako ty, které předepíše lékař,“ dodala.

Většího zájmu o tyto tablety si všimla také Veronika Krejčárková z další karlovarské lékárny. „Prodali jsme pár balení, ale většina lidí si to kupuje hlavně preventivně. Myslím si, že všichni moc dobře vědí, že kdyby se zde radioaktivita objevila, tak bude tak malá, že nikomu nemůže ublížit. Přesto lidem rádi poradíme a vysvětlíme jim, k čemu jsou jodové tablety vlastně dobré, protože velké množství z nich to ani neví, což je mnohdy opravdu velký problém,“ uvedla lékárnice Krejčárková.

Její slova potvrzují i Karlovaráci. „O nějakých jodových tabletách jsem zaslechl, ale abych se přiznal, tak vůbec nevím, proč bych si je měl kupovat a k čemu vlastně slouží. V televizi říkali, že se nemáme čeho bát, takže jsem naprosto v klidu. Žádné tablety si určitě nekoupím,“ řekl patnáctiletý Lukáš Pražák z Karlových Varů.

Jiný názor mají senioři, pro které je prevence velmi důležitá. „Já jsem si jedno balení jodových tablet zakoupila. Člověk nikdy neví a v mém věku už nesmím nic podceňovat. Ale podle informací, které jsem zaslechla, tak se nemáme čeho bát, protože případná radioaktivita bude minimální. Ale například v Německu je o tyto tablety obrovský zájem,“ řekla sedmdesátiletá Božena Storadová.