Bystřice, Vitický potok, Rolava v Krušných horách, ale i Lomnický potok či Teplá v jižní části Karlovarska, to je seznam vodních toků, na nichž chtějí vodohospodáři omezit čerpání vody kvůli velkému suchu. Jak informoval Pavel Poledníček z Povodí Ohře, podnik už předal pokyn daným úřadům, aby veřejnosti daly tyto informace na vědomí. "Dané toky jsou zatím označeny v mapce hnědě, to znamená, že omezení zatím nenabylo účinnosti. Nyní se čeká na reakci radnic," vysvětlil odborník z Povodí Ohře, který upozornil, že dodržování tohoto nařízení se kontroluje a za jeho porušení může příslušný obecní úřad udělit také pokutu.

"K omezení jsme přistoupili na těch tocích, kde už je vyhlášeno sucho. Pokud vydatně nezaprší, situace se nezmění," konstatovala ředitelka Povodí Ohře Karlovy Vary Petra Fošumpauerová. Dodala, že výjimkou v posledních letech bylo loňské léto, které se dá, co se týče srážek, počítat za normální. Například v roce 2020, který byl velmi suchý, museli vodohospodáři také omezit čerpání vody.

Přelom prvního a druhého prázdninového týdne byl sice poměrně deštivý, to ale deficit vody v krajině příliš nesnížilo. Vody v řekách tak nepřibylo.

Dálnice D6. Ilustrační foto.
Na D6 se chystá stavba nejdelší estakády dálnice

Do zákazu čerpání vody jsou v podstatě zahrnuty celé Krušné hory na Karlovarsku, lokalita sahá od Ostrova až po hranice. Zdeněk Gerát, starosta Merklína, který leží na říčce Bystřice, považuji současnou situaci za katastrofální. "Bohužel, ale taková je nyní realita. Lidem, kteří potřebují zalévat své zahrádky, se ale s dobrovolnými hasiči snažíme pomáhat. V Merklíně máme k dispozici protipožární nádrž o objemu šest tisíc kubíků, která slouží i ke koupání, a pokud potřebují lidé naplnit své nádrže vodou, hasiči jim vodu z tohoto rezervoáru rozvážejí. Mnohem hůře jsou na tom ovšem lidé z horských osad, jako je Pstruží, Lípa či Oldříš," poznamenal starosta Gerát.

Jak dodal, důležité je udržovat vodu v lesích, které jsou po kůrovcové kalamitě oslabené a země vyschlá. Podstatná je podle něho role různých tůněk, studánek, potůčků i mokřadů, s jejichž čištěním může pomoci i běžný laik.

Hydrometeorologové po tropických dnech, kdy ve středu může teploměr atakovat hodnoty až 36 stupňů Celsia, očekávají ve čtvrtek přeháňky i bouřky, teploty ale stále budou šplhat ke třicítce. V pátek se vyjasní, maximální teploty mají dosahovat opět až ke 30 stupňům Celsia. Více srážek by mohlo přijít v sobotu, kdy se ochladí na 24 až 28 stupňů, meteorologové hlásí přes den občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky.