Poprvé se uplynulý čtvrtek sešli u jednacího stolu generální ředitel společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) Alessandro Pasquale a Pavel Ries, prezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASKORD) . Právě toto občanské sdružení chce od vlastníků areálu Kyselka, tedy od Karlovarských minerálních vod a od společnosti C.T.S. Duo, získat bývalé lázně do svého majetku. A to převodem či za symbolickou korunu.

„Měl jsem tak poprvé možnost panu Riesovi vysvětlit, že řada jeho domněnek se nezakládá na pravdě a že jeho konání nepřináší Kyselce nic pozitivního. Naopak, že riskuje další devastaci Mattoniho dědictví,“ uvedl po skončení tříhodinové schůzky Alessandro Pasquale.

Podle něj KMV a C.T.S. Duo předkládají koncepční a realistické řešení pro Kyselku, které má podporu všech zainteresovaných stran: od ministerstva kultury, přes karlovarský magistrát, zastupitelstvo obce až po historiky, kteří se lokalitou trvale zabývají. „Přesto jsem stále otevřen diskutovat i o alternativním řešení. Ovšem za předpokladu, že to bude řešení komplexní, týkající se celé oblasti,“ uvedl šéf KMV na požadavek prezidenta ASKORD, aby vlastníci nemovitostí převedli na Asociaci ty objekty, pro něž jejich projekt nemá konkrétní využití.

ASKORD navrhuje, že by aktivisté převzali objekty darem, ovšem zatížené věcným břemenem, na šest let. V případě, že se jim nepodaří shromáždit prostředky na rekonstrukci objektů, by je tak po uplynutí lhůty opět vrátili předchozím majitelům.

„My ovšem nechceme žádné testy a pokusy. Na stole máme konkrétní projekt, který je zřejmě poslední šancí na záchranu nejvýznamnějších budov někdejšího lázeňského areálu. Pokud nám pan Ries předloží alternativní návrh na obnovu celého komplexu, projekt konkrétní a se solidním financováním, jsem připraven jednat. Navrhované řešení samozřejmě nemůže ohrožovat produkci minerální vody, to by byl nonsens,“ uvedl Pasquale.

V debatě se oba aktéři dotkli i dalších českých památek, které trápí podobný osud. Například Císařských lázní v Karlových Varech, které čeká rekonstrukce.

Přes odlišné postoje se podle mluvčí KMV Bibiany Beňové obě strany rozešly v korektní atmosféře. „Musím říct, že schůzka byla náročná. Závěr schůzky není takový, jaký bychom si představovali, ale jsme za něj rádi. Nepovedlo se, aby nám pan Pasquale předal budovy, pro které nemá využití,” uvedl Martin Kadrman, viceprezident ASKORD. Podle jeho slov mají Karlovarské minerální vody zcela jasný cíl. „Tím je zbourat všechny budovy. Pokud se KMV nedohodnou s bankou a nezískají finanční prostředky, tak budovy skutečně zbourají. Nyní je evidentně vidět, že KVM nechtěly s objektem nikdy nic dělat a nechaly je chátrat. To, že pro budovy nemají žádné využití, přeci neznamená, že je musí nutně zbourat. Pro naši asociaci jsou KMV nedůvěryhodný subjekt. Určitě se budeme snažit hlavně o to, aby z objektu nebyla sejmuta památková ochrana,” dodal Martin Kadrman.

Ivana Kalinová a Jakub Kopřiva