Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lázně III patří definitivně městu

Karlovy Vary – Prodej budovy je neplatný. Ve středu o tom rozhodl odvolací soud v Plzni.

30.3.2012 8
SDÍLEJ:

Lázně III v Karlových Varech.Foto: Deník/Archiv KD

Ve středu 28. března v odpoledních hodinách rozhodl Krajský soud v Plzni o odvolání společnosti Lázně III – Veso proti Městu Karlovy Vary ve věci neplatnosti kupní smlouvy na prodej objektu Lázní III v Karlových Varech.

Soud odvolání zamítl a potvrdil beze zbytku rozhodnutí Okresního soudu v Karlových Varech.

Geneze prodeje

Lázně III prodala v roce 2009 bývalá koalice ODS a ČSSD a kupující společnost Veso, jejímiž jednateli byli v té době zastupitel a také poslanec za ČSSD Jaroslav Fiala a Milan Koula, za ně zaplatilo 95 milionů. S podmínkou, že do objektu musí do roku 2015 investovat dalších 150 milionů. V té době byl primátorem Werner Hauptmann (ODS).

Pak přišly komunální volby. ODS a ČSSD smtly do opozice a a vedení města se ujala koalice K20 (KOA, O co jim jde TOP09 a Alternativa), která ještě v opozici proti tomuto prodeji ostře protestovala.

Tehdejší nově zvolený náměstek Jiří Kotek (Alternativa) ihned po svém nástupu do funkce zablokoval vkladové řízení na katastru a podal žalobu na neplatnost kupní smlouvy. Žalobu připravil a město v procesu následně zastupoval právník Karel Jelínek.

První rozhodnutí

Okresní soud v Karlových Varech 18. srpna 2011 dal žalobě za pravdu a rozhodl o neplatnosti převodu Lázní III. „Soud shledal základní chybu v proceduře celého prodeje. Nesprávný postup byl v tom, že primátor kupní smlouvu nejprve podepsal a až následně ji schválilo zastupitelstvo,“ uvedl k rozhodnutí okresního soudu právník Karel Jelínek.

Současná koalice ve vedení města, v níž už chybí hnutí O co jim jde i Alternativa, ale nově přibyla ODS, ale bude vyjednávat s jinými jednateli, než kteří Lázně III původně koupili. Jaroslav Fiala a Milan Koula společnost Veso v prosinci 2009 prodali a novými vlastníky se stali Milan Špička, Roman Hakl a společník, kterým je akciová společnost Bau–reality. Kolik za podíly ve společnosti inkasovali, je tajné. „To tvoří samostatné ujednání. Z dostupných dokumentů se to nedá zjistit. S nadsázkou se ale dá říct, že koupili zajíce v pytli. Ale chcíplého,“ glosoval obchod právník Karel Jelínek.

Zastupitel Jaroslav Fiala (ČSSD) znovu odmítl odpovědět na dotaz Deníku, za kolik svůj obchodní podíl ve společnosti prodal. „Je to moje osobní věc. Od roku 2009 nejsem ani ve statutárních orgánech Vesa, ano vlastníkem této společnosti,“ sdělil pouze.

Verdikt potvrzen

Při středečním jednání rozložil senát odvolacího soudu v Plzni pod vedením soudkyně Pihlíkové proběhnuté děje v Lázních III roku 2009 a 2010. „Byl to balzám pro mé uši, jak se soudkyně ztotožňovaly s mou opoziční rétorikou té doby.“ uvedl Jiří Kotek, který se jednání zúčastnil a dodal, že to byla velmi silná satisfakce a zadostiučinění.

Soudního projednání v Plzni se také zúčastnil Milan Špička z Bau-reality a jeho partner Roman Hakl, který do „projektu“ vyvedení Lázní III investoval obrovské prostředky. „Podle jeho reakcí a předčasného opuštění soudní síně lze očekávat, že nejen radní, ale zejména pánové Fiala a Koula, kteří byli od počátku u tohoto „projektu“ jako jednatelé, budou mít patrně problémy s finančním přenarovnáním zmařeného „obchodu,“ uvedl Kotek.

V každém případě se podle něj podařilo zachránit první z městských objektů.

Nájemní vztah trvá

Soudním verdiktem je potěšen také primátor Petr Kulhánek (KOA). „Město obdrželo informaci od svého právního zástupce Karla Jelínka, že Krajský soud v Plzni potvrdil rozhodnutí Okresního soudu v Karlových Varech o neplatnosti prodeje objektu Lázní III z majetku města společnosti Lázně III – Veso s.r.o. Je to pro město dobrá zpráva, posiluje pozici města v dalším vyjednávání o budoucnosti objektu,“ uvedl primátor.

Zdůraznil, že tímto rozhodnutím samozřejmě není dotčen nájemní vztah mezi městem a společností, která měla objekt už předtím v dlouhodobém pronájmu.

„Vedení města očekává doručení rozsudku, aby se s ním mohlo detailně seznámit. V příštím týdnu se uskuteční další kolo jednání mezi městem a nájemcem objektu o dalším postupu,“ doplnil primátor.

Jde o miliony

Podle primátora Kulhánka se pozice města k dalšímu vyjednávání velmi posílila. Město má devadesát pět milionů, které za Lázně III zaplatila společnost tehdy Fialova a Koulova společnost Veso, připraveny na účtě. Pokud by se obě strany dohodly na tom, že nájemní vztah, který má Veso podle smlouvy zajištěn do roku 2059 skončí, pak je město vrátí. Pokud ne, bude magistrát podle primátora vyžadovat za Lázně III cenu tržní. Jejich hodnotu znalci podle Petra Kulhánka vyčíslili na přibližně dvě stě milionů korun.

Krásný signál

Jiří Kotek, který byl součástí bývalé koalice K20 , která jej z funkce náměstka pak odvolala, k rozhodnutí soudu o tom, že Lázně III patří městu, uvedl: „Je to krásný signál všem zkorumpovaným politikům a jejich V.I.P. sponzorům, že zcizený majetek se nestane jejich majetkem a přijdou-li po nich do vedení obcí a měst slušnější zastupitelé, vezmou si takto ukradené majetky zpátky.“

Psali jsme před čtyřmi lety…

Lázně III

Lázně III si může koupit nájemce Veso

Karlovy Vary — Radní v úterý 25. listopadu (2008) schválili dodatek k nájemní smlouvě na Lázně III. Nájemce bude muset do objektu investovat ze svého.

Prodloužení nájemní smlouvy z roku 2029 do roku 2049, povinné investice do objektu ze strany nájemce, ale i smlouva o smlouvě budoucí kupní. To jsou základní změny, které včera rada města schválila ohledně historického městského objektu Lázně III a jeho nájemce, společnosti VESO – Lázně III.

 Ačkoliv náměstek primátora Tomáš Hybner (ČSSD) avizoval, že už za pár dnů bude vyhlášeno výběrové řízení na prodej Lázní III pro přímého zájemce společnost VESO, karlovarský primátor Werner Hauptmann (ODS) zdůraznil, že se o prodej nejedná.

„Jde o dodatek nájemní smlouvy se společností VESO, který zavádí přísné podmínky pro nájemce, co se týče nutných investic a havarijních oprav,“ řekl primátor.

„Tento dodatek vznikal od června a zadáním rady bylo, aby objekt zůstal v majetku města, aby do něho nájemce investoval. Dodatek platí ode dneška a pro město z něho vyplývá, že bude hradit jen revize, které představují asi jeden milion korun ročně,“ upřesnil Hybner. Připomněl, že za posledních šest let Karlovy Vary do budovy investovaly kvůli
nešťastně nastavené nájemní smlouvě 28 milionů, přičemž příjem města je jen 1,6 milionu korun, a to z nájmu od společnosti VESO.

„Jsem rád, že jsme nájemce donutili k tomu, že náklady bude hradit on, i když tomu nebyl nakloněný. Za to, že na naše podmínky přistoupil, má ale sám svůj požadavek,“ pokračoval Hybner. Tím požadavkem je právě smlouva o smlouvě budoucí kupní, na základě které bude mít VESO nárok si po roce 2011 objekt od města koupit. „VESO chtělo mít záruku, že kdyby se náhodou změnilo politické vedení města, bude mít možnost si Lázně III koupit. Představitelé VESO měli obavy, že by o miliony vynaložené v investicích přišli,“ doplnil náměstek primátora.

Hybner dodal. že prodej je možný nejdříve až v roce 2012, tedy poté, co VESO bude muset zaplatit opravu přízemí v havarijním stavu. „Pokud by nájemce chtěl po roce 2011 objekt koupit, museli by to zastupitelé schválit,“ vysvětlil Hybner. Doplnil, že město nyní vyhlásí výběrové řízení na prodej Lázní III, které byly odhadnuty znalcem na 95 milionů. K tomu je potřeba přičíst ještě 27 milionů v rámci technického zhodnocení objektu a další miliony v investicích, které hradí VESO.

„I když jde o řízení pro přímého zájemce, do soutěže se může přihlásit kdokoliv. V případě, že by vyhrál někdo jiný než VESO, zaplatí městu 95 milionů. Společnosti VESO by pak vítěz proplatil vynaložené investice,“ podotkl Hybner s
tím, že VESO je na základě nového dodatku povinno do roku 2015 investovat maximálně 250 milionů, minimální objem
investic však dodatek neřeší.

Podle Hybnera prošel materiál všemi politickými kluby jen s menšími výhradami ze strany opozice, která má námitky ke smlouvě budoucí.

„Jsem pro to, aby Lázně III zůstaly v majetku města a aby nájemce platil investice. Rozhodně si nepřeji, aby objekt změnil vlastníka. Smlouva o smlouvě budoucí kupní mě trochu zaskočila,“ uzavřel zastupitel Petr Kulhánek( KOA).

Autor: Ivana Kalinová

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Do volební místnosti v Karlových Varech - Bohaticích se hrnuli voliči od otevření místnosti.

Jak prosté. Kdo volit chce, může

Marcel Vlasák, velitel karlovarské Městské policie

OTÁZKA PRO: Marcela Vlasáka, velitele městské policie Karlovy Vary

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

SLEDUJEME ON-LINE

Volební místnosti se otevřely. Dnes a zítra přicházejí Češi k urnám

/FOTOGALERIE/ Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony nebo jakou podobu bude mít státní rozpočet minimálně na příští rok. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Karlovarský kraj – Možná se někomu může zdát, že volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky nejsou pro běžný život v našem regionu až tak důležité. Opak je ovšem pravdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení