VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lázně III se znovu řadí mezi elitní lázeňskou špičku

Karlovy Vary - Lázně III, monumentální budova uprostřed lázeňské zóny Karlových Varů, mají pohnutou minulost i současnost. A budoucnost? Více než nadějnou. Lázně III se už nyní řadí mezi absolutní hotelovou špičku. Tento bývalý zdevastovaný objekt, nyní hotel Windsor a Windsor Shoping Gallery, nabízí klientům komfort odpovídající jednadvacátému století. Po vší té bídě, kdy se podle bývalých majitelů Milana Kouly a Jaroslava Fialy tyto lázně nedaly téměř zachránit, protože agresivní vřídelní voda je prý postupně rozežírala, čemuž oni jem přihlíželi a pak je od města odkoupili za cca za devadesát milionů, aby společnost Veso následně výhodně prodali, obdržela budova nové majitele. Výsledek ?

18.5.2014 4
SDÍLEJ:

Lázně III jsou jedním z architektonických klenotů Karlových Varů.Foto: Foto Deník

Jako byste se ocitli v jiném světě. Tedy v lázních, z nichž se hostům a klientům nebude chtít odjet. „Netušil jsem, co nás čeká. Na jedné straně prodávající, tedy město,které se o objekt nestaralo a rozhodlo se ho prodat, a na druhé straně zájemce,který se přihlásil do výběrového řízení na prodej, a který musel několik bojovat o svá práva," uvedl Milan Špička.

Podle něj byly diskuse o rodinném stříbře toho kterého města mnohokrát pouze populistická předvolební politická gesta. „Stačí se podívat na „rodinné stříbro Karlových Varů" Lázně I: budeme mít také naše Coloseum?Každému investorovi,který z vlastních soukromých prostředků opraví a zachrání objekty v Karlových Varech, bych veřejně poděkoval a dal medaili za zásluhy za záchranu města. Nakonec i prostředky za prodej Lázní III město slíbilo investovat do Alžbětiných lázní. A dnes poslouchám a čtu, že se hledá na i na ně investor/budoucí kupující," žasne podnikatel.

Odpovědnosti za stav bývalých Lázní III se ale majitelé vzdát nechtějí. „Nic jsme nezprivatizovali, nemáme dotace z EU, investujeme pouze soukromé prostředky. Můžete se podívat, jak se objekt mění," ukazoval Milan Špička proměnu interiéru budovy. Měl pravdu. Jako byste se ocitli v jiném světě. Tedy v lázních, z nichž se hostům a klientům nebude chtít odjet.

Jak si zlomit vaz

O tento skvostný dům, který nechali v šedesátých letech devatenáctého století postavit karlovarští radní, vedli současní karlovarští politici tvrdé spory. Nejprve jej v roce 1994 pronajali firmě Veso, která měla zajišťovat odborný lázeňský provoz a správu tohoto objektu.

To se zpočátku dařilo, ovšem investoři okolních lázeňských domů v bezprostřední blízkosti Lázní III byli podnikavější. V rámci modernizace vybudovali ve svých objektech i balneoprovozy. „Lázeňští hosté potřebují komfort se vším všudy a veškeré procedury musí absolvovat suchou nohou, v jednom zařízení a nepobíhat za léčbou po Karlových Varech," to bylo tehdejší okřídlené rčení nových majitelů lázeňských sanatorií. Hosté tak měli vše pod jednou střechou. Pokoje, léčebné kúry i restaurace. Jenomže právě to Lázním III téměř zlomilo vaz. Nová balnea sice nedosahovala kvalit, úrovně a odbornosti tradičních lázeňských objektů, přesto jim pacienti a hosté dávali přednost. A Lázně III se začaly potýkat s výrazným úbytkem klientely.

Společnost Veso reagovala tím, že vybudovala dodatečnou lůžkovou kapacitu. V pětatřiceti pokojích mohla klientům nabídnout sedmdesát lůžek. Lázně III byly ale stále v pronájmu a tyto investice musel hradit vlastník, tedy město.A miliony, aby tato budova byla energeticky a ekonomicky provozuschopná a konkurenčně sebevědomá, nestačily. Navíc během oprav střechy v roce 2002 vznikl v podkroví budovy rozsáhlý požár, který zcela zničil krov v místech nad Slavnostním sálem. Nákladná obnova objektu byla dokončena v roce 2004.

Peníze, nebo …?

Jenomže Lázně III bez potřebné finanční injekce chátraly dál. Společnost Veso (jednatelé Milan Koula a Jaroslav Fiala) proto zažádala město o prodej objektu. A toho dosáhla i přes mohutný odpor tehdejších opozičních zastupitelů, kteří poukazovali na neuvěřitelně nízkou prodejní cenu. Město je totiž prodalo za 105 milionů, ačkoliv podle znaleckého posudku současného vedení města měl objekt i s pozemkem hodnotu dvě stě milionů korun.

Nové vedení magistrátu proto nevýhodný prodej v roce 2010 ihned po volbách napadlo u soudu proces prodeje pro špatný administrativní postup ze strany prodávajícího. Probíhala dvouletá soudní jednání. Po dvou letech se město a kupující se dohodli na ukončení soudních sporů. Doplatili 80 milionů a v tu chvíli noví majitelé řešili problém, s nímž nepočítali. Doplatit městu požadovanou částku, nebo se soudit. Zvolili první variantu a požadované peníze zaplatili.

Navíc se nevzdali a v rekonstrukci Lázní III pokračovali. A objekt znovu probudili k lázeňskému životu.

A co vše to úsilí stálo? Na to jsme seč zeptali Tomáše Jirušky, ředitele Windsor Spa Hotelu, s.r.o.

Jaké největší problémy jste museli překonat při rekonstrukci Lázní III, nyní hotelu Windsor?

Budova je nemovitou kulturní památkou, navíc ve vnitřním lázeňském území města Karlovy Vary. Největším úskalím celé rekonstrukce bylo získání veškerých povolení Odboru památkové péče Města Karlovy Vary, což se nakonec podařilo. Po mnohých jednáních se zástupci památkové péče jsme nalezli kompromis mezi zachováním památkové podstaty budovy a stavem, kdy je tato historická budova schopna fungovat ekonomicky.

Jak jste si poradili s agresivní vřídelní vodou, která podle bývalých pronájemců ničila budovu takřka permanentně?

K výronu vřídelní vody došlo v průběhu rekonstrukce pouze při výměně nevyhovující přípojky vřídelní vody mimo půdorys budovy. Tento výron byl zajištěn a technicky nevyhovující přípojka včetně navazujících technologií byla vyměněna. Uvnitř budovy v současné době žádný výron vřídelní vody neregistrujeme.

Vybudovali jste nové baleno. Mají klienti k dispozici vřídelní léčivou vodu? Oblíbený byl zdejší bazén. Bude v provozu?

Součástí rekonstrukce byly také prostory bývalé vodoléčby s vřídelním bazénem, který byl kompletně opraven. Vřídelní vodu pro klienty našeho lázeňského hotelu máme k dispozici, i když se správou pramenů stále řešíme finální technické napojení na jejich hlavní řídící centrum. Do té doby funguje vřídelní bazén jen v omezeném režimu pro klienty našeho lázeňského hotelu.

Nový je vchod do hotelu, uklizený a opravený je dvůr, pokoje jsou luxusně vybavené, v budově je nový výtah… Budete v rekonstrukci této nádherné budovy v centru lázeňské karlovarské zóny pokračovat? Jaké máte další plány? Kolik jste dosud do opravy Lázní III investovali? Stačí přibližně, šlo o desítky milionů korun?

Právě dokončená rekonstrukce byla jednou z nejvýznamnějších a nejrozsáhlejších rekonstrukcí budovy v její novodobé historii. Přesto má tato budova další potenciál rozvoje. Je to zejména stále neúplně využitý suterén, atria a dvorní trakt. Na obnově budovy chceme dále pracovat a rozvíjet její možnosti.

Cílem je vytvořit zde centrum lázeňského a společenského dění, poskytovat v budově kvalitní léčení a další služby a zejména ekonomicky tuto budovu oživit.

To je strategický cíl a úkol na další roky. Do právě dokončené etapy rekonstrukce budovy jsme investovali částku v řádu desítek milionů korun českých.

V Lázních III je stále sídlo Karlovarského symfonického orchestru. Ovšem s hotelem a odpočinkem klientů to moc neladí. Budete tuto situaci řešit?

KSO využívá pro své zkoušky a koncerty Dvořákův sál v budově Lázní III na základě věcného břemene. Samotné koncerty KSO nám problémy nečiní. Problematické jsou ale doprovodné aspekty, které provoz KSO přináší. Je to vynášení hudebních instrumentů skrze obchodní galerii, nároky na toalety, šatnu a zázemí, které by KSO potřebovalo a které není možné v současné době zajistit. Byli bychom rádi, kdyby město výhledově našlo pro KSO odpovídající prostory jako stálé místo pro zkoušení a představení pro školy (např. v Lidovém domě ve Staré Roli, do kterého město přeci investovalo nemalé prostředky) a na koncerty by KSO dojíždělo. Nyní jejich provoz z vlastních zdrojů víceméně podporujeme, ale tento model není střednědobě udržitelný.

Autor: Ivana Kalinová

18.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Smlouva/ilustrační foto

Akční Vladař podpoří místní projekty stovkami milionů

Dalovice (ve žlutém) na svém hřišti uhrály v rámci El Clásica nerozhodný výsledek 1:1 s výběrem Sedlece (v černém).
33

Bečovu se víkend nepovedl, inkasoval 20 gólů

Dealeři měli doma kilo „marjány“

Karlovarsko - Téměř jeden kilogram marihuany objevili kriminalisté při domovní prohlídce u dvou drogových dealerů, šestatřicetiletého muže a stejně staré ženy.

Naši prvňáci v Karlovarském deníku: představíme prvňáčky ZŠ Dalovice

Karlovarsko - Ve středu 18. října najdete v Karlovarském deníku prvňáky ze ZŠ Dalovice.

FOTOGALERIE: Šestadvacátý ´Smolničák´ ovládli Pavel Procházka a Ivana Sekyrová

Chodov – Pořádný běžecký mazec. Neděle 15. října patřila v městě Chodov již 26. ročníku Běhu Smolnickým kopcem, který tradičně uspořádali atleti chodovského ŠAKu. Na start se postavilo v jednotlivých kategoriích celkem 460 závodníků od jednoho roku až po veterány do 71 let.

„Horvy“ úřadoval v lékárně

Sokolov – Lékárna NEMOS v Sokolově. „Ono mu je dneska deset, prozrazují rodiče malého Davida, který přijel do sokolovské nemocnice na vyhlášené oční oddělení až z Tachova. Reakce je blesková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení