„Dosavadní počty návštěvníků nejsou tak vysoké jako v roce 2020, ale svým způsobem je to pochopitelné. Letošní letní počasí nám příliš nevychází vstříc, a lidé tak za teplým počasím vyrazili do ciziny. Přesto jsme s návštěvností spokojeni a dokládají to i děkovné maily od návštěvníků. Stále nám ale chybějí hosté ze zahraničí a ti, kteří by přijeli na dlouhodobé léčebné pobyty,“ hodnotí dosavadní průběh sezony primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

Sezona zatím ale není ani ve své polovině, není tedy podle ní možné dělat konečné závěry. „Karlovarské kulturní léto jsme spustili a je třeba říci, že hosté v Karlových Varech jsou. To dokazuje počet lidí při hudebním programu u hotelu Thermal, který v jeden den navštívilo více než 1 200 osob,“ doplnila primátorka.

Podle vedení města je skvělé, že se i letos do lázní vrací česká klientela. „Vloni jsme zaznamenali extrémní počet českých návštěvníků za posledních 10 let a i letos to bude převažující klientela. Hosté přijíždějí nejvíce na třídenní nebo na postcovidové pobyty,“ doplnila primátorka Ferklová.

Olga Jelínková.
Mezinárodní hudební festival zahájí koloraturami sopranistka Olga Jelínková

Některé velké hotely, například Riverside či Plaza, ale letos neotevřely, protože solventní ruská klientela stále lázním chybí. „To jsou hotely pro fajnšmekry, a ti zatím nepřijíždějí. Ale nejde o nic dramatického, nahrazují je čeští hosté i rusko--německá klientela,“ uvedl Jan Kronika, předseda karlovarské sekce Asociace hotelů a restaurací a ředitel hotelu Čajkovskij. Letošní sezonu zatím hodnotí kladně. A očekává, že v srpnu přijede do Karlových Varů ještě více lidí. „Už nyní si rezervují ubytování v době konání filmového festivalu,“ dodává Jan Kronika.

Také podle primátorky Ferklové hotely, které jsou roky zaměřeny na zahraniční klientelu, se v rámci ekonomiky buď nechtějí, nebo nemohou vydat jiným směrem. „Chápu, že se vedení hotelu, kdy zahraničních hostů je stále málo, nevyplatí otevřít. Takových hotelů je ve Varech několik. Většina se ale i tak snaží najít nové možnosti. Jsou hotely, které hlásí plnou obsazenost. Je to na přístupu každého hoteliéra. My se snažíme udělat vše pro to, aby se zde návštěvníci cítili dobře a bylo jim nabídnuto maximum zážitků, ať už v kultuře, sportu či jiného vyžití,“ vysvětluje primátorka.

Možná budoucí podoba jezera Medard.
11 vyvolených. Přečtěte si, jaké projekty mají šanci na dotace a co říká opozice

S příjezdem českých hostů jsou ale většinou spokojeni i ti, kteří návštěvníkům pobyt v lázních zpestřují. Například Návštěvnické centrum Thun 1794 považuje zájem hostů, kteří využívají karlovarskou kartu Region Card, za velmi dobrý. „Objevuje se také nový trend, kdy klienti využívají menší penziony a hotýlky v kraji, tak při svém putování si k nám cestu najdou. Přijíždějí i návštěvníci ze zemí západní Evropy, především Holandska, Belgie a samozřejmě Německa,“ uvedl k aktuální situaci v cestovním ruchu průvodce Jaroslav Dolina.