S velkým, ale pochopitelným předstihem se karlovarský magistrát chystá na zahájení letošní lázeňské sezony. Letošní oslavy se budou konat od pátku 4. do neděle 6. května.

Rozhodnuto je také o zahájení lázeňské sezony v Mariánských Lázních. Letošní 204. oslavy se v tomto městě uskuteční v sobotu 12. května.

Také Františkovy Lázně už lákají hosty. „Letošní zahájení lázeňské sezony jsme naplánovali na 19. května,“ informoval místostarosta Františkových Lázní Roman Knedlík. „Program bude pro všechny hosty připravený již od osmé hodiny ranní. Jeho přesné znění však v těchto dnech ještě dolaďujeme. V tomto roce se zahájení sezony ponese v duchu 20. výročí partnerství německého města Bad Soden a Františkových Lázní, a na oslavách tak nebudou chybět představitelé tohoto města,“ doplnil Knedlík.

Nedílnou součástí příprav na zahájení lázeňské sezony je také rozesílání pozvánek. „Z karlovarského magistrátu jich bylo během února odesláno několik stovek,“ uvedla mluvčí Michaela Kousalová.

Doplnila, že mezi pozvanými hosty jsou jako každoročně představitelé vlády, premiér a prezident České republiky. „Obálku obdrželi také všichni krajští hejtmani a primátoři statutárních měst, dále starostové spřátelených měst a obcí z celé republiky. Pozvání putovalo také řadě církevních hodnostářů, velvyslancům působícím v České republice a obchodním partnerům města Karlovy Vary a samozřejmě našim partnerským městům. Obálku s pozvánkou obdrží také čestní občané města a zástupci mezinárodního filmového festivalu,“ vysvětlila mluvčí.

Podle informací karlovarského magistrátu řada hostů už potvrdila svou účast. „Už nyní můžeme prozradit, že na zahájení lázeňské sezony dorazí primátoři Havířova, Frýdku-Místku a Chomutova. Účast zatím předběžně potvrdil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová a místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák,“ prozradila Michaela Kousalová.

Zahájení lázeňské sezony v Karlových Varech se zúčastní také řada zahraničních hostů. Z řad velvyslanectví už svou účast potvrdili například představitelé Indie, Thajska, Turecka, Filipín a Portugalska. Svou účast již také potvrdil apoštolský nuncius, velvyslanec Vatikánu Guiseppe Leanza, který se letos ujme svěcení pramenů a bude celebrantem mše svaté v kostele sv. Máří Magdaleny.

V současné době jsou program a doprovodné akce ve fázi příprav. „Hlavní část programu zůstane zachována jako v předešlých letech. V pondělí 30. dubna se na Sokolském vrchu uskuteční Pálení čarodějnic. Jako každý rok připravili organizátoři pro návštěvníky všech věkových kategorií řadu zajímavých a originálních čarodějnických kostýmů. Pro děti i dospělé je připraven zajímavý doprovodný program,“ nastínila program mluvčí.

Následující víkend ale bude plně v režii lázní. Připraven je historický průvod Karla IV., staročeský trh, program pro děti a další atrakce. Dvoudenní lázeňské oslavy zakončí galavečer v Grandhotelu Pupp, jehož součástí bude ohňostroj.