Co je nařízeno, není schváleno. Tak nyní vypadá dodržování lázeňského režimu v Karlových Varech. Výsledek? Zrušení protihlukové vyhlášky přivítaly stavební firmy, které rámusemhosty i lidi obtěžují i ve sváteční dny. Pozastavení kolonádního řádu zase znamená, že kouřit, krmit holuby, projet po Zítkově kolonádě na bruslích či na prkně je v lázeňské zóně povoleno, a lázeňský statut?

„Měl by platit dokument z roku 1956, protože nový statut z roku 2005, který odsouhlasilo zastupitelstvo, vláda dosud neschválila,“ uvedl František Mikeš, tajemník Sdružení léčebných lázní Karlovy Vary.

Podle statutu z roku 1956 ovšem lidé v lázních například nesmějí chovat prasata, drůbež a skot či věšet na kolonádě prádlo. „Dogmatické dodržování tohoto statutu by bylo nesmyslné,“ přiznává Dagmar Laubová, uvolněná zastupitelka a předsedkyně komise pro lázeňskou čtvrť a dopravu v klidu.

„Jsme v kleštích. Protihlukovou vyhlášku jsme museli zrušit na popud ministerstva vnitra a regulovat hluk v lázeňské zóně proto nemůžeme. Firmy omezuje jen zákon, podle něhož musejí práce ukončit ve 22 hodin,“ uvedla mluvčí radnice Renata Hybnerová. Podle ní chce magistrát toto nařízení včlenit do nového statutu lázeňských míst, stejně jako nový kolonádní řád a kočárovou dopravu.

Schválení nového lázeňského statutu je ovšem dlouhodobá záležitost. „Je to složitý legislativní proces. Nejde o pouhou vyhlášku. Statut má sílu nařízení vlády. Bude to dlouhá a trnitá cesta,“ uvedl Tomáš Vylita, člen pracovní skupiny, která nové znění lázeňského statutu připravovala. Absence moderního lázeňského statutu pro Karlovaráky ovšem znamená, že není kam se odvolat a kde žádat o nápravu v případě, že je hluk ze staveb neúnosně obtěžuje.

“Kravál jsme vydrželi po celý víkend. V neděli večer už jsem šla dělníky prosit, zda by nemohli přestat. Vždyť děti nemohly ani usnout. A víte kam mě poslali,? Do prd…,“ uvedla Karlovaračka (jméno a adresa v redakci KD), která bydlí v Moravské ulici.

Nový apartmánový hotel zde staví firma Baustav. „Volala jsem tedy městskou policii. Ta mě odkázala na životní prostředí a zde na stavební úřad. A všude stejná odpověď,“ líčila marnou snahu žena. “Chci se odsud odstěhovat, protože bydlet se tady už nedá. Domy vibrují, pro hluk se nedá spát a nikoho to nezajímá,“ dodala.

„Už sháníme kupce na náš dům. Chceme pryč,“ dodal další obyvatel této ulice. Podobně hovoří i ostatní lidé z lázeňské čtvrti.