Záchranu tonoucího člověka propadlého do zamrzlého rybníka trénovali včera hasiči v Chodově. Vybrali si k tomu přírodní koupaliště Bílá voda, které pokrývá vrstva ledu. V místech, kde bývá led nejsilnější, nechali vysekat velkou díru, aby měli dostatečný prostor pro plavání. Do ní pak postupně vstupovali hasiči oblečení do speciálních kombinéz – takzvaných suchých obleků, a zkoušeli si různé techniky, které mohou při záchraně člověka použít.
„Jelikož nejsme na tuto práci specialisty, tak musíme zkoušet s tím, co máme k dispozici v hasičských vozech. V případě nouze, když jde o čas, můžeme vzít lana nebo hadice. Rychlost tady hraje velkou roli. Profesionální hasiči pak už mívají ve výbavě i člun nebo různé bodce,“ vysvětlil velitel Sboru dobrovolných hasičů v Chodově Jiří Kiss.

Do výcviku se zapojili chodovští dobrovolní hasiči, jejich kolegové z Vintířova a profesionální jednotky z Karlových Varů a Sokolova. Odborného instruktora jim dělal specialista na záchranné práce ve vodě Hynek Černý. „Komunikujte. Mluvte na mě. Vžijte se do situace,“ snažil se vyburcovat kolegy Černý, aby se co nejvíce přiblížili realitě zásahu. Přímo ve vodě jim pak ukazoval, jak správně tonoucího uchopit a dostat ho do bezpečí.