Kvůli zářijové novele zákoníku práce, která umožňuje, aby lékaři mohli legálně odpracovat 832 hodiny přesčasů, se chystá v Karlovarské krajské nemocnici (KKN) vypovědět dohody o přesčasové práci přibližně dvacet lékařů. Až dosud mohli sloužit pouze polovinu přesčasů, tedy 416 hodin, a na tomto limitu trvají. V jakých nemocnicích lékaři odmítají přesčasy v prosinci sloužit, tedy kolik jich je v karlovarské a chebské nemocnici, to vedení KKN nespecifikovalo. Stejně tak zatím neuvedlo, jakých oddělní, které by tak zřejmě musely fungovat v omezeném režimu, se to týká.

"Probíhají interní jednání, detaily je nyní předčasné medializovat," uvedla Markéta Singerová, mluvčí KKN, pod niž patří i nemocnice v Chebu. Nemocnice uzavírají s lékaři dohody o dobrovolné přesčasové práci na celý rok. Lékaři je ale nyní vypovídají, protože podle nich mají zákonem povolené limity v prosinci už vyčerpané. Napříč republikou zatím vypovědělo dohodu o dobrovolné přesčasové práci přibližně pět tisíc lékařů.

Podle generálního ředitele KKN Josefa Märze eviduje výpovědi z přesčasů v malém počtu. "V této souvislosti nyní na dotčených odděleních plánujeme prosincový provoz tak, aby byl omezen v co nejmenší míře a s personálem intenzivně komunikujeme. K určitému omezení provozu však docházet může," připustil.

Petr Kulhánek (STAN), hejtman Karlovarského kraje, který je zřizovatelem KKN, je o situaci v nemocnici a o podání výpovědí z přesčasové práce lékařů informován. "Naštěstí se jedná o jednotky případů. Vedení nemocnice s těmito lékaři jedná, tito lékaři nechtějí dle svých slov ohrozit poskytování zdravotní péče pacientům, ale vyjádřit celorepublikovou sounáležitost s kolegy. Spoléháme na informace přímo od ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, které potvrdil i jeho náměstek pan Pláteník, že ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvem práce a sociálních věcí již má připraven pozměňovací návrh k aktuálně schválenému zákoníku práce, kterým chce vrátit přesčasové hodiny ve zdravotnictví na původní hodnotu před novelizací. Celý legislativní proces by měl být urychlen tak zvaným zkráceným režimem, aby novela platila již od ledna 2024," vysvětlil hejtman Kulhánek.

V nemocnicích Penta Hospitals, tedy v Ostrově a Sokolově, které patří jako Deník do skupiny Penta, je situace podle mluvčího Vladislava Podrackého klidná. "V našich nemocnicích v současné době neřešíme žádné závažné problémy. S lékaři v těchto otázkách jednáme vždy zcela otevřeně a i díky tomu se nám daří dosahovat férového ohodnocení našich zaměstnanců, které reflektuje jak jejich práci, tak ekonomické možnosti nemocnic," uvedl mluvčí.

Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek odpoledne dohodl se zástupci lékařů na navýšení objemu peněz na platy lékařů. Viceprezident České lékařské komory a předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda poté vyzval lékaře, aby v nejbližších dnech zajistili plánovanou péči v nemocnicích.