Karlovarsko/ Chcete koupit některé přípravky, které obsahují pseudoefedrin? Pak zjistíte, že v tomto případě platí v lékárnách nejednotný systém. Ten ještě více zkomplikovalo nařízení Státního ústavu pro kontrolu léčiv, na jehož základě měli lékárníci evidovat všechny ty, kteří si chtějí přípravek s pseudoefedrinem koupit. Evidenci ústav zavedl kvůli enormnímu nárůstu spotřeby těchto léčiv, za což může výroba tvrdých drog. Jenomže databáze se nelíbí Úřadu na ochranu osobních údajů. Lékárníci se tak kvůli tomu nyní ocitli mezi mlýnskými kameny.

„Léky, které obsahují pseudoefedrin, prodáváme pouze po předložení receptu. Databázi těch, co si tyto přípravky kupují, si vedeme, ale jen pro osobní potřebu,“ zdůraznila lékárnice z Karlových Varů Gabriela Švecová.

Jiná karlovarská lékárna vede podobný způsob. „Tyto přípravky prodáváme většinou na předpis, bez něj pouze v omezeném množství. Už totiž poznáme, o jaké zákazníky jde, a těm, k nimž nemáme důvěru, tyto léky neprodáme. Následek to má takový, že drogově závislí už ani naši lékárnu nevyhledávají, protože vědí, že u nás nepochodí,“ vysvětlila lékárnice, která chtěla zůstat v anonymitě.

Zkušenosti mají také lékárníci v Nejdku. „Na vydávání těchto léků si dáváme pozor celkově. Podle nás je úplně nejlepší způsob vydávat tyto přípravky na předpis. Každopádně někteří lidé si vždy najdou cestu, jak podobné léky získat, a to se nedá ovlivnit. Léky obsahující pseudoefedrin ovšem vydáváme pouze na recept,“ uvedla Ludmila Burdová, lékárnice z Nejdku.

Podle karlovarských lékárníků je nejlepší centrální evidence.

„Problémoví lidé střídají lékárny, takže si vždy najdou způsob, jak tyto látky získat. Podle mě by měl být přehled, jak často kdo dané léky kupuje,“ informoval Petr Szönyi, předseda karlovarských lékárníků. „Doufáme, že se najde jednotný systém, který nám pomůže přesně zjistit, jak se k dané problematice zachovat a přitom rozlišit mezi pacienty a zneuživateli,“ dodal předseda.