Lékaři zareagovali na krajem garantované náborové příspěvky a odliv doktorů i zdravotních sester se zastavil. Nově nastupuje do pracovního poměru v KKN celkem sedmnáct zdravotníků, z toho sedm lékařů. Kraj ovšem bude muset sáhnout hlouběji do pokladny. Náborový příspěvek pro jednoho doktora totiž činí 400 tisíc korun a pro zdravotní sestru a další nelékařský personál 150 tisíc korun.

„Hlásí se nám ještě přibližně 36 nových zdravotníků. Pokud s nimi pracovní poměr KKN uzavře, pak by šlo celkem o 15 milionů korun. Není to málo, ale kraj je zodpovědný za úroveň zdravotní péče a musí zajistit,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Aby na náborové příspěvky nově nastupující lékaři i zdravotní sestry získali nárok, musí zůstat po tři roky v nemocnici pracovat. Což je o dva roky méně, než byl na získání tohoto bonusu původní předpoklad. „A také musí být zaměstnáni na plný pracovní úvazek,“ zdůraznila hejtmanka.

Podle vedení kraje jde o přístup, který se vyplatil. „Inspirovali jsme i ostatní kraje, které tuto metodiku postupně přebírají,“ doplnila hejtmanka. Podle Jitky Samákové, předsedkyně představenstva KKN, v současné době chybí v KKN přibližně deset sester, v chebské kolem šedesáti. „Obě nemocnice postrádají dohromady dvacet lékařů,“ doplnila Jitka Samáková. Tato čísla podle ní ale dokládají, že zdravotnický personál se podařilo stabilizovat a uzavírání nemocničních oddělení nehrozí.

Dům kultury v Ostrově čekají už letos velké opravy.
Unikátní „kulturák“ čeká rozsáhlá rekonstrukce