Měl to být prý aprílový žert, který se ale Lázeňským lesům a parkům poněkud vymkl z rukou. Nápad vystavit 1. dubna, tedy na apríla sochu Vladimíra Iljiče Lenina v oboře u Svatého Linharta vyvolal takovou bouři nevole, že to vedení této městské příspěvkové organizace až zaskočilo. Část místních lidí je totiž na bývalé stigma Karlových Varů jako ruského města alergická a vracet tyto komunistické symboly zpět na oči veřejnosti je podle nich zvrácené. A zvlášť v dnešní době, kdy Rusové masakrují Ukrajinu.

Podle ředitele Stanislava Dvořáka ale někteří lidé na sociálních sítích tento počin ocenili jako skvělou recesi. A ti, kteří znovuvystavení Lenina odsoudili, podle něj tuto nadsázku nepochopili a hledají v tom politický podtext. Což je prý absurdní, protože o nic takového v žádném případě nešlo. To potvrdil i uvolněný radní Petr Bursík (ODS), který má lázeňské lesy ve své gesci.

Ilustrační snímek.
Karlovaráci se mohou snadno zbavit objemného odpadu

"Politika v tom opravdu nehraje žádnou roli, nikoho neadorujeme. Naštvání lidí bych pochopil, kdyby tam stál Stalin," uvedl. Místo, kde sochu Lázeňské lesy opět vystavily, bylo podle něj dobře zvolené. "V oboře žije lesní zvěř, vykonává tam potřebu, třeba i u sochy, což u mě vyvolává asociaci, že právě sem Lenin patří," uvedl Bursík.

Jenomže ani opozice takový názor nesdílí. "Údajný aprílový žertík, který tak úplně žertem nakonec bohužel nebyl, se v tomto případě Lázeňským lesům a parkům opravdu nepovedl. Socha masového vraha a diktátora jednoduše do veřejného prostoru nepatří, je to necitlivé a nevkusné nejen v kontextu ruské agrese na Ukrajinu. Pokud bylo cílem iniciátorů vzbudit diskuzi o osudu ideologicky laděných uměleckých děl, odpověď je jasná - zřiďme venkovní expozici, kde budou vystavena v náležitém kontextu a s dostatkem informací. Lenin už je naštěstí z obory pryč, ale takto prosím příště ne," zdůraznil zastupitel Adam Klsák (KOA).

Tajemnice úřadu Jana Punčochářová, Lumír Pála a David Hanakovič na ustavujícím zastupitelstvu.
Ostrov bude mít nové vedení. Starosta Hanakovič odchází, vládnoucí koalice končí

Ředitel Dvořáka na dotaz, kolik tato Leninovská recese stála uvedl, že dopravení sochy z Březové na Linhart stálo kolem třinácti set korun.

Bronzový pomník Lenina v nadživotní velikosti, jehož autorem je podle návrhu Jana Laudy sochař Vladimír Reich, byl v Karlových Varech na tehdejším Leninově odhalen v roce 1966. V roce 1990 byl ale z centra lázní odstraněn, stejně jako socha Gagarina před Vřídelní kolonádou o několik let později. Zatímco Lenin byl odstraněn na pilu, Gagarin nyní stojí před karlovarským letištěm. Stalin byl podle Martiny Nentvichové, PR manažerky Lázeňských lesů, odvezen kamsi do muzea a společnost Leninovi tak na pile nyní dělá jenom Gottwald.

Smažený sýr. Smažák. Ilustrační foto
Smažený sýr za 115 i za 159 korun. Některé karlovarské podniky ještě nezdražily

"Je to nedůstojné místo, sochy nám překáží a jsou na očích zaměstnanců. Chtěli bychom pro ně najít něco vhodnějšího. Proto se diskuzi na sociálních sítích nebráníme, ale v přátelském duchu. Nápady uvítáme," uvedla manažerka.

Podle ředitele Stanislava Dvořáka je na myšlenku přesunout Leninovu sochu jinam přivedl francouzský pár, který jezdí po Evropě a fotí sochy spojené s komunistickou érou a na pilu v Březové dorazil také. "Ze vzniklých fotek pak dělají do renomovaných novin velmi zajímavé články," dodal ředitel.