"Procházku na Lesní pobožnost jsme snad vynechali během Vánoc jen jednou, když jsme asi před 30 lety onemocněli všichni doma agresivní chřipkou. Je to samozřejmá věc, že se vydáme na toto místo. Tato tradice se dědí v naší rodině už tři generace - začali s tím moje babička a dědeček, když se do Karlových Varů přistěhovali po druhé světové válce, a docházeli sem s mou maminkou. Pak jsme tuto tradici převzali s mými rodiči. Teď sem vyrážíme s našimi malými dětmi na Boží hod, vyrážíme před soumrakem, takže lesem jdeme už v podstatě po tmě. Vždy se na procházku na Lesní pobožnost moc těšíme. Nejenže se projdeme, ale přineseme zvířátkům i něco k snědku. Zapálíme svíčky na oltáři. Je to opravdu moc krásná tradice. Letos nám Ježíšek nadělil i sníh, takže to bylo o to kouzelnější," říká Karlovaračka Katka Žáková a pokračuje: "Na podzim nasbíráme s dětmi kaštany, které sem odneseme. Zvířátkům nosíme i jablíčka, mrkev, ptáčkům pak zrní."

Štěpán Romuald Rob při žehnání znovuzapálení pece ve sklárně Moser.
Farář, který jezdívá za lidmi na skútru: Na nenávist nelze odpovídat nenávistí

Lesní pobožnost (německy Waldandacht) několikrát poškodili vandalové a na jaře roku 1990 i ničivá vichřice, která zde porazila dva vzrostlé smrky, které tvořily jakousi vstupní bránu k oltáři. Až v roce 1995 prošla pobožnost celkovou rekonstrukcí, v roce 2004 byl obnoven i protější zdevastovaný altán. Pobožnost tu stojí už více než 120 let, a toto magické místo dokonce navštěvovala v roce 1892 i rakouská císařovna Alžběta, zvaná Sissi.

Devátým dílem pokračoval o víkendu jubilejní 20. ročník Zimního běžeckého poháru Kadaň.
PODÍVEJTE SE: Štěpánský běh v městském parku

Původně se tu nacházel jen prostý svatý obrázek Panenky Marie, který někdo pověsil na strom pod Russelovu skálu zřejmě jako poděkování za úspěšné vyléčení. Místo v roce 1910 proměnil karlovarský patriot a radní Hugo Anger v oltář, který stojí na mohyle z kamenů. Za tmy vypadající přírodní skála je totiž umělou mohylou z přinesených kamenů. Na oltáři je řada obrázků i nápisů v mnoha jazycích, především v německém. Vrchol oltáře zdobí dřevěný kříž s Ukřižovaným Kristem, krytý dřevěnou stříškou. Ještě před vichřicí stával u Pobožnosti krmelec. Místo je doplněno kamennými klekátky i kamennými lavicemi, kam lidé nosí své dary lesu, pod Pobožností je také malé jezírko s umělým vodopádem.