Uplynulý týden byl doslova nabitý událostmi. Přinesl je 46. ročník karlovarského mezinárodního filmového festivalu. Celé město, v jehož čele stojí primátor Petr Kulhánek, bylo na nohou. Jak vnímal festivalový mumraj první muž magistrátu?

Pro primátora Karlových Varů znamená filmový festival hektický týden. S kým jste se setkal, jednal či jaké povinnosti jste musel absolvovat?
Ano, znamenalo to skloubit práci na úřadě, společenská setkání a mé oblíbené kino. Zhlédl jsem přes deset projekcí, setkal se s řadou významných hostů festivalu - prezidentským párem, českými herci, Johnem Malkovichem, a vůbec asi nejpříjemnější setkání bylo s čerstvou wimbledonskou vítězkou Petrou Kvitovou. Během celého festivalu jsem se také pravidelně potkával s realizačním týmem s Jiřím Bartoškou v čele. Měl jsem též pracovní jednání s italským velvyslancem.

Kdo z hostů vás nejvíce zaujal?
Už jsem zmínil Petru Kvitovou, která na mne velmi příjemně zapůsobila svým civilním chováním a přirozenou skromností.

Karlovy Vary se na MFF představily večerem města. Povedl se? Navštívil jste koncert Gorana Bregoviče? Pokud ano, jaký jste si z něho odnesl dojem?
Podle ohlasů, které mám, byla s oběma akcemi večera města spokojenost. Výborný koncert KSO s Big Bandem Felixe Slováčka v letním kině nepokazil ani krátký déšť, pokračování v Poštovním dvoře dlouho do noci také svědčilo o tom, že se hosté dobře bavili. Samostatnou kapitolou je pro mne jedinečný zážitek z koncertu Gorana Bregoviče, který rozvibroval tři tisícovky návštěvníků. Kombinace temperamentních balkánských rytmů s působivými pasážemi filmové hudby ve mně zanechala silný dojem.

Letos poprvé bylo do festivalové skladby projekčních sálů zařazeno i opravené letní kino. Osvědčilo se?
Podle mého názoru jednoznačně ano, projekce, kterou i přes nepřízeň počasí navštíví 1200 lidí, je toho důkazem. Ti, kteří do letního kina přišli s odstupem let, kdy pustlo, nevycházeli z údivu nad jeho resuscitací z klinické smrti. Věřím, že bude i mimo festival sloužit nejen filmu, ale také dalším kulturním akcím a nebude trpět nedostatkem zájmu lidí.

Měl jste vůbec čas zhlédnout filmy? Které? Divákům jich festival nabídl přes 170.
Viděl jsem myslím jedenáct, nebo dvanáct filmů, v což jsem ani nedoufal. Musím říci, že ani jeden vyloženě špatný, naopak několik z nich mě nadchlo. Nejvíce nový film Pedro Almodóvara Kůže, kterou nosím a kanadsko-americký soutěžní snímek Spoluautor, ve kterém exceloval David Morse.

Karlovy Vary festivalem žily devět dní. Kromě pochval, že město konečně žije a nabízí spoustu koncertů, filmových projekcí a atraktivních kulturních akcí, se množí také stížnosti. Především obchodníci kritizují to, že město nemá za zábory prostranství žádné peníze a Jiřímu Bartoškovi vychází až příliš vstříc. Mohl byste to krátce komentovat?
Podniku, jako je MFF, má město zájem vytvořit adekvátní podmínky odpovídající významu akce. Ať už je to podpora finanční i nefinanční v rámci svých možností. Také díky takto vytvořeným podmínkám přijedou návštěvníci do Varů a zde za týden utratí částku na hranici 150 mil. korun. Odmítám názor o příliš vstřícném přístupu k MFF, vztah města a festivalu považuji za oboustranně výhodnou a korektní spolupráci.

Jaké jsou vaše příští plány? Bude koalice K20 pokračovat po festivalu, tedy největší kulturní události ve městě, v jednání? Kdy předpokládáte, že se politická situace stabilizuje a bude zvolen první náměstek primátora?
Subjekty koalice spolu živě komunikují i během festivalu. Stále platí náš záměr dospět během léta ke shodě v dalším fungování a v září doplnit vedení města do plné sestavy.