Ranní mrazy panující v těchto dnech dělají vrásky na čele především řidičům. Ti kteří parkují své automobily venku absolvují ráno nepříjemné škrábání námrazy ze skel a hlavně řeší dilema přezout či nechat zatím letní pneumatiky. Odborníci tvrdí, že zima bude o trochu drsnější než bývá a přijde o týden dříve.

„V uplynulých dnech nastaly ne zcela normální jevy,“ potvrdil šindelovský meteorolog Rudolf Kovařík. Zatímco přes den šplhají teploty v Karlovarském kraji až na 16 stupňů Celsia, k večeru ve dvacet hodin začne mrznout. Ráno naměřil meteorolog ve dvou metrech nad zemí minus 7 a při zemi dokonce minus 8 stupňů. kapacita mrazu je prý silná. Způsobuje to suchý kontinentální vzduch. Zatímco v noci je vlhkost v normálu, přes den je pouze 27 procent místo obvyklých podzimních čtyřiceti.

Na dotaz zda přezout pneumatiky Kovařík odpovídá: „Je to individuální. Kdo bydlí v nižších polohách jako je Kynšperk či Chodov zatím nemusí spěchat.“ Zrovna takzvaní sváteční řidiči, kteří vyrazí přes den do supermarketu mohou i na letních pneumatikách. Přes den se totiž silnice zahřeje. Kdo bydlí ve vyšší nadmořské výšce může přetout už příští týden. Vyhne se tak pozdějšímu návalu. V 800 metrech nad mořem a výš bude prý koncem října padat sníh s deštěm. Zima pak dorazí dle Kovaříka zhruba v polovině listopadu. „Nebude však tisíciletá jak občas slyším, to je nesmysl. Bude pestrá a trochu drsnější než obvykle,“ dodal meteorolog. Zejména řidiči z počasí radost nemají. „Už je to tady zase,“ konstatovala při včerejším škrábání námrazy na autě Mirka Kalová z Kraslic.