Mezi ty, které se daří úspěšně rekonstruovat, patří například hrad Hauenštejn v obci Horní Hrad. Zde počty dobrovolníků neklesají ani následkem finanční krize.
„Každoročně se k nám sjíždí stovky dobrovolníků z celé České republiky, kteří nám pomáhají s obnovou této historické památky," uvedl Pavel Palacký, majitel hradu.
„Za těch dvanáct let, co se snažíme hrad obnovit, se u nás pravidelně scházejí známé tváře i noví dobrovolníci, kteří mají naštěstí chuť nám s tím pomáhat. Bez nich by stav oprav nebyl v tak velkém rozsahu. Společnými silami se nám tak podařilo uvést hrad do stavu, v jakém se nachází v současnosti," řekl Palacký.

„Krizi na návštěvnosti nepociťujeme. Jediné, co se v tom trochu odráží, je nižší prodej suvenýrů. Není to však nic vážného," doplnil majitel. „Největší vliv krize pak vidím, zejména co se týče státního sektoru. Zde je vidět vyvíjený tlak na úbytek poskytovaných prostředků," řekl Pavel Palacký.

Lidé podporují také zříceninu hradu v Andělské Hoře. „Každoročně mohou přispívat na zde pořádaných Slavnostech princezny Alvíny. Například v loňském roce jsme touto formou vybrali přibližně pět tisíc korun," potvrdila Miloslava Křimská, starostka Andělské Hory. Podle ní ale mají lidé zájem přispívat i během celého roku. „Informace najdou na našich webových stránkách," poradila Křimská.

Nyní se podařilo získat stavební povolení na práce na hradě. „Samozřejmě se nedá hrad opravit kompletně, ale budou se tipovat například havarijní místa. Celkové náklady byly vypočteny přibližně na jedenáct milionů korun," doplnila aktuální novinky starostka Andělské Hory. Hrad vyhrál anketu o nejohroženější památku v našem kraji.