V přepočtu to znamená 39 gramů na jednoho obyvatele, což zhruba odpovídá 1,5 tužkové baterii typu AA.

Pochvalu zasluhují školy v kraji. Žáci a učitelé v nich vytřídili 2,9 tuny baterií, což je o 55 procent více než za stejné období loňského roku. Jinak ale kraj ve sběru baterií vykazuje zhoršení a stále patří k nejhorším v republice.

„Velkou radost nám dělají školy v Karlovarském kraji, které jsou zapojené do projektu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. V těchto školách probíhá dlouhodobý vzdělávací program zaměřený na třídění baterií a drobných elektrospotřebičů a jsou zde umístěny sběrné nádoby na použité baterie.

V letošním roce se k projektu připojilo několik nových škol a jejich aktivita je znát,“ uvedl Petr Kratochvíl, jednatel neziskové společnosti ECOBAT.

Příkladem škol se skutečně mimořádnými sběrovými výsledky mohou být ZŠ a MŠ Útvina (153 kg vybraných baterií), ZŠ Toužim (430 kg), základní škola Chodov (720 kg) nebo gymnázium a obchodní akademie Komenského (273 kg).

Vloni se v Karlovarském kraji podařilo vytřídit a k recyklaci odevzdat 22 tun baterií. S tímto výsledkem byl kraj druhý nejhorší v republice a jediný, kde došlo k meziročnímu zhoršení. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by letos mohla být situace lepší. Baterie je přitom možné odevzdat na každém rohu. Od červených venkovních kontejnerů, sběrných dvorů přes sběrná místa v obchodech, na úřadech, ve firmách či ve školách. Nejbližší místo, kam lze odnést baterie, je k nalezení na vyhledavači mapa.ecobat.cz. V prvním pololetí se v Česku podle statistik společnosti ECOBAT podařilo vytřídit a předat k recyklaci 818,4 tuny použitých baterií.