V rámci spolupráce Karlovarského kraje s kolektivním systémem Elektrowin na projektu Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu dokázali obyvatelé kraje za prvních deset měsíců letošního roku odevzdat k recyklaci téměř 463 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Tím se podařilo ušetřit například 270 tisíc litrů ropy.

„Pro lepší představu je to tak, že každý obyvatel našeho kraje letos zatím v průměru odevzdal 1,51 kilogramu elektroodpadu,“ uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč. Největší podíl již tradičně tvořila chladicí zařízení. Češi jsou v jejich recyklaci pátí nejlepší v Evropě.

„Přístroje typu holicích strojků a fénů bohužel stále více než třetina obyvatel vyhazuje do kontejnerů na směsný odpad,“ řekl Roman Tvrzník, generální ředitel kolektivního systému Elektrowin. Obyvatelům kraje jsou k dispozici i wintejnery. Tyto velkoobjemové kontejnery umožňují občanům odkládat například chladničky, pračky, sekačky, ale i další drobná elektrozařízení.

K významným a úspěšným projektům Elektrowinu patří Recyklační hlídka, jejímž cílem je na základních a středních školách učit děti zábavnou formou o nezbytnosti recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. „V Karlovarském kraji je v tuto chvíli do projektu zapojeno 26 škol. Ve školním roce 2010/2011 sebrali žáci škol zapojených do tohoto projektu přes 206 tun elektrozařízení,“ dodal krajský radní Jaroslav Bradáč. Karlovarský kraj se na tomto výsledku podílel téměř osmi tunami.