Bezdomovci, kteří se v zimních měsících schovávají před mrazem, komplikují život hlavně podnikatelům a městským strážníkům. Často po nich zůstává velký nepořádek, který je mnohdy také velmi nebezpečný. Jedním z míst, kde je situace špatná, je například městská tržnice.

„Každý den vyhazuji ze schodiště uvnitř tržnice bezdomovce a feťáky. Uklízíme po nich odpadky, v horším případě výkaly nebo zvratky. Jednou jsem se při úklidu dokonce píchla o použitou jehlu. Situace je zde opravdu kritická. Chodí k nám cvičit maminky s dětmi a všichni se bojí,“ řekla majitelka sportovního centra v tržnici Lucie Šustrová.

Její slova potvrdila i Michaela Kousalová, mluvčí karlovarské radnice. „V tomto období, tedy zimním i podzimním, řešíme stížnosti na bezdomovce spíše v uzavřených prostorách. Nejčastěji jsou strážníci v posledních týdnech přivoláváni do prostor dolního nádraží anebo také do areálu karlovarské nemocnice,“ konstatovala mluvčí magistrátu.

Příjezd strážníků situaci vyřeší, ovšem mnohdy jen na pár minut. „Nejčastější postup po příjezdu strážníků je, že bezdomovce z místa vykáží. Ve většině případů se však vykázaní lidé později na místo opět vrátí. Dalším řešením je také uložení sankce nebo pokuty, i tady je ale také výsledek takový, že většinou zůstane nezaplacená a nevymahatelná,“ dodala mluvčí.

Městská policie o kritických lokalitách ví a strážníci se snaží tato místa kontrolovat častěji. „Těch míst je samozřejmě více a víme o nich. Jezdíme tam pravidelně už od rána, kdy jsou ještě bezdomovci v rozumném stavu a dá se s nimi komunikovat. Každopádně ať nám lidé určitě volají, pokud by měli nějaký problém,“ řekl velitel Městské policie Karlovy Vary Marcel Vlasák.

V období letních měsíců se bezdomovci shromažďují v okolí hlídaného automobilového parkoviště poblíž tržnice, což vadí hlavně majitelům osobních aut, kteří zde parkují. „Mám zde zaplacené parkování na celý rok a někdy mám o svůj vůz opravdu strach. Parkoviště je sice hlídané, ale pouze do určité doby. Navíc často mě některý z bezdomovců zastaví a požaduje po mně peníze, což mě dokáže rozčílit,“ řekl Michal Sloup z Karlových Varů.