Usnadnit lidem navigaci i informovanost o jízdních řádech. To je cíl nového systému, na kterém spolupracuje Karlovarský kraj. Lidé se mohou přímo ze svého mobilu rychle a pohodlně dozvědět, kdy jim jede vlak nebo autobus a případně i kde se momentálně nacházejí. Systém se bude dál rozvíjet a zkvalitňovat. Kraj je druhý společně s Prahou, kdo jde touto cestou.

Potvrdil to Petr Navrátil, náměstek hejtmana Karlovarského kraje. „Tento navigační systém lidé najdou na adrese dopmap.cz. Zatím je to betaverze, takže může mít drobné mouchy, ale ty se budou řešit,” řekl náměstek.

Na této internetové adrese lidé najdou jízdní řády vlaků i autobusů. „U vlaků jsou tam nahrané nové jízdní řády, které vstoupí v platnost 11. prosince. U autobusů ty současné, ale jakmile se změní, budou aktualizovány,” doplnil Navrátil.

Lidé k mobilnímu přístupu na tuto službu potřebují telefon s možností internetu. „Navíc pokud má jejich mobil i funkci GPS, tak najde jejich polohu a zobrazí jim autobusové i vlakové zastávky v okolí. Mobil s těmito službami a možnostmi už není v dnešní době žádnou výjimkou zvlášť u mladých lidí. Navíc je výhodou, že se do mobilu nemusí vůbec nic instalovat. Je možné se na web dostat samozřejmě i z počítače,” dodal náměstek Navrátil.

Ten potvrdil, že v budoucnu by systém mohl nabídnout i další novinky. „Chtěli bychom ho například napojit na dispečera, aby se člověk mohl dozvědět mnoho důležitých informací, například o zpožděních či nějakých dalších problémech případných spojů,” sdělil náměstek.

Cestující by v budoucnu mohli mít možnost také sledovat, kde přímo na mapě se jejich očekávaný spoj vlastně nachází. „To by ještě zpříjemnilo informovanost a na některých místech by nemusely být nějaké velké informační cedule,” nastínil Petr Navrátil.

Kraj zatím do tohoto systému peníze investovat nemusel, ale budoucí vylepšení by už nějaké finanční prostředky stálo. Podle náměstka hejtmana ale žádné velké částky.

Lidé tuto novinku vítají. „Je to určitě dobrá věc, akorát ne pro každého, protože takový mobil každý nemá. Ale je fajn, že se podobné moderní technologie zavádí,” pochválila Jitka Součková z Nejdku. ⋌