Starosta Horní Blatné Robert Petro kritizuje volební systém, který podle něj znevýhodňuje kandidující jednotlivce proti sdružením. „Vždy zde do voleb šli nezávislí kandidáti a letos poprvé sdružení. Voliči tedy netušili, že když dají hlas sdružení, tak jim jich vlastně dávají sedm a nezávislým jednotlivcům pouze jeden. Po volbách se na nás lidé obraceli s tím, že toto netušili a že doufají, že taková vláda nebude,“ řekl starosta Petro.

Na ustavující jednání zastupitelstva se tedy zbývající čtyři členové zastupitelstva nedostavili a tak nebyli ani voleni členové výborů a další náležitosti a zastupitelstvo po patnácti minutách skončilo.

Nyní podává město Horní Blatná žádost na ministerstvo o zopakování voleb a do té doby povede město současný starosta Petro. „Budu mít však jen velmi omezené pravomoci,“ říká.

Členové Občanského sdružení za udržitelný rozvoj Horní Blatné kroky starosty a dalších dvou zastupitelů odmítají. „Všem jsme jako vítězové voleb nabídli spolupráci, ale neměli zájem. Myslíme, že pan starosta nechce dopustit, abychom byli na radnici proto, že se bojí odkrytí nejrůznějších chyb a nedostatků. Nyní dostali město do velmi těžké situace,“ řekl člen sdružení Tadeáš Maślanka.

Nové volby by se měly konat v únoru nebo březnu.