Je to už dva roky, co životy nás všech omezuje koronovirová pandemie. Už rok se mohou lidé nechat proti covidu očkovat. Vakcína jim sice nezaručí, že se nenakazí, statistiky a praxe ale dokazují, že díky ní má onemocnění mírnější průběh. Během dvou let se česká společnost rozdělila kvůli covidu na dva tábory, v každém z nich panují jiné názory. A co si o covidu – 19 myslí obyvatelé Karlovarského kraje? Čemu věří a nevěří, kde čerpají informace, co jim vadí?

Jiří Brož (student medicíny, Karlovy Vary): „Věřím lékařům, vědcům i státním médiím, například České televizi. Myslím si, že by si informace o covidu nevymysleli. A také věřím zveřejňovaným datům a očkování. Vakcína je podle mě to nejlepší, co můžu udělat, jak se chránit.

Nevěřím naopak nepodloženým informacím, které se šíří po internetu Z toho také vyplývá, že pokud se chci něco nového dozvědět, navštěvuji ověřené webové portály, sleduji Českou televizi. Čtu také rozhovory s odborníky, kteří se tímto tématem zabývají.

Průmyslová škola nepořádá jen vzdělávání v angličtině, ale pošesté například hostila i akci Inženýr Junior, která je určená žákům devátých tříd základních škol.
Průmyslová škola úspěšně odstartovala cambridgské zkoušky

Co mi vadí? Těch věci je hodně. Tak asi nejvíce to, že už to trvá tak dlouho. Člověk je omezen v kontaktech, nemůže se tolik potkávat s přáteli, rodinou, nemůže pořádně chodit do školy. K omezení došlo i u aktivit, ať už v kulturním tak sportovním životě. Vadí mi, že i po tak dlouhé době se najdou tací, kteří to ještě nepochopili, zpochybňují, že covid vůbec existuje, že po tak dlouhé době ještě nejsou připraveni. Vadí mi bezohlednost těch, kteří v uzavřených prostorách nepoužívají povinné respirátory.

Lukáš Endršt (IT manažer, Cheb): „Věřím, že covid existuje, a že je pro některé lidi hrozba, to samé je ale hrozba i rakovina z chemicky zpracovaných potravin, dále závislost na lécích alias léčíme následky, ale ne příčinu. Covid respektuji a chráním sebe i ostatní.

Co se týče informací, tak si hlavně dělám svůj vlastní úsudek. Vyhledávám si i zahraniční a ověřené informace z důvěryhodných zdrojů, které si i následně sám překládám. Upřímně se přiznám, že ani z většiny nevěřím českým médiím, bohužel.

Co mi vadí, je jednání naší vlády, která si s lidmi a jejich psychikou hraje a hází jako s míčkem. Jsme donuceni, až vydíráni k tomu si do sebe píchnout vakcínu, a to od vlády. Zkouší to přes různá opatření, až po mediální články na netu. Stále čteme o tom, jak někdo někde umírá a jak lituje, že nemá vakcínu.

Letiště Karlovy Vary
Letecky z Karlových Varů přímo do Turecka, v letní sezóně přibyde přímá linka

Že by byly vakcíny velký byznys? Nevěřím, že jde vládě ani nikomu z těch, co jsou úplně nahoře o bezpečí lidí. Věřím sobě. Opatření nedodržuji kvůli vládě, ale kvůli lidem v mém okolí. Nikdo v mém okolí to nebere vážně, ale nikdo to také nepodceňuje.

Lucie Žáčková (asistentka vychovatele, Karlovy Vary): „V poslední době už nevěřím ničemu, ale že covid existuje, to ano. Každý říká něco jiného, a tak raději už ani nic o covidu nečtu. Co mi vadí, že se stát o nás nepostaral. Vadí mi neustálé karantény, které dopadají právě na školství. Vadí mi i to, že někteří nemoc hlásí pozdě.