Přesně tak mluví místní obyvatelé o kozách kamerunských v loketském podhradí. Takzvané KOZOO právě v těchto dnech navíc město doplnilo o další nové přírůstky. „Vyměnili jsme, jak se říká, krev. Tedy dokoupili nové kozenky. Atrakci budou dělat do zimy, kdy je zase přestěhujeme na zimoviště, které se nachází na Farmě Hory. Tam zvířata v klidu, v pohodlí a bezpečí porodí mláďata, obvykle kolem Vánoc, a na sezonu šup zpátky pod hrad i s novými přírůstky,“ říká starosta města Loket Jaroslav Hlavsa.

Už od roku 2000, kdy zvířata pod hrad poprvé tehdejší starosta Jan Hadrava vypustil, se o nich vedou diskuse. Utíkají ze svého území v loketském podhradí, běhají po silnici a navíc je jejich provoz ztrátový. „Lidé si na kozy sice zvykli, ekonomicky je však jejich provoz opravdu ztrátový. Přínos to má pouze v tom, že je to atrakce pro lidi,“ uvedl ředitel firmy Loketské městské lesy, jež má zvířata na starost, Pavel Scheuer.
Jeden z nejhorších případů, který šokoval místní obyvatele, se ovšem stal před několika lety. Strážci zákona tehdy našli jednu z koz s uříznutou hlavou. „Ten případ mě šokoval. Neumím si ho racionálně vysvětlit a radši na to nemyslím,“ říká starosta Hlavsa.

Podle policie tehdy ovšem nebylo zjištěné cizí zavinění. Lidé si ale i přesto myslí své. „Určitě jim někdo něco udělal. Nebudu tvrdit, že mi ta zvířata taky nevadí. Už několikrát mi dokonce sežrala trávu na zahradě. Ale že bych jim ublížila? To nikdy,“ vysvětluje loketská zahradnice.

Už v minulosti policie upozorňovala na to, že kozy utíkají mimo své ohrady. „A to po celém území Lokte, od ulice Zahradní až po vodácké tábořiště u Svatošských skal,“ vysvětluje zástupce vedoucího oddělení Policie ČR v Lokti Petr Lehký. V poslední době ale strážníci již oproti dřívějším zkušenostem zaznamenávají útěky koz kamerunských jen zřídka.

„Někdy přijímáme oznámení od občanů a někdy tuto skutečnost zjišťujeme sami v rámci výkonu služby. Pokud k takové události dojde, kontaktujeme Loketské městské lesy, které sjednávají nápravu,“ uzavírá šéf loketských policistů Martin Götzl. (kri)