Loketský starosta Jaroslav Hlavsa požádal před časem Ministerstvo kultury České republiky o navrácení sbírek města zpět do jeho majetku. „Loket vlastnil zajímavý sbírkový fond, který byl vystaven mimo jiné na zdejším hradě. Protože si myslíme, že stále patří městu, požádali jsme o navrácení sbírek ministerstvo. To se zatím nevyjádřilo, a tak pošleme ještě jedno upozornění před tím, než o sbírky začneme bojovat soudně.“

Po válce připadly sbírky okresnímu muzeu v Sokolově, kde většina exponátů skončila v depozitáři. Zde navíc došlo v nedávné době k jejich rozkradení. Paradoxně se tak ukázalo, že stát sbírky dobře neochránil. Také proto se loketská radnice rozhodla pro razantnější postup k získání sbírek zpět. „Před lety jsme v Lokti úspěšně vyřešili situaci kolem navrácení lesů, toto je něco podobného,“ řekl starosta Hlavsa. Připomínáme, že městu Loket se podařilo na státu vysoudit zpět svůj historický majetek a dnes úspěšně hospodaří na více než třech tisících metrech čtverečných lesa. Podobně je to s hradem, který rovněž město získalo zpět do svého majetku. Sedm set padesát historických předmětů z hradních sbírek v celkové hodnotě 7,3 milionů korun ale Loket už nikdy zpět nezíská. Zmizely ze sokolovského muzea, kam je Národní památkový ústav v Plzni uložil. Vyšetřování policie už skončilo, pachatel krádeže zůstává neznámý. Během vyšetřování pátrala policie také po celé republice po zmizelých předmětech. Bohužel se ale zatím nepodařilo je najít. Podle policie je možné případ znovu otevřít jen v případě, že by se objevila nová fakta a důkazy.

Ve Žluticích řeší podobný problém s kancionálem. Unikátní knihu z šestnáctého století má nyní v opatrování Památník národního písemnictví v Praze.

„V případě Žlutického kancionálu máme problém dokázat právní cestou, že si jej objednalo v 16. století právě město. Navíc z doby komunismu existuje dokument, kterým město převádí tuto písemnou památku na stát,“ řekl starosta Žlutic Jaroslav Vojta. Ten se snaží s Památníkem národního písemnictví dohodnout. „Příští rok bude výročí Žlutického kancionálu a my se snažíme dohodnout na zapůjčení exponátu do Žlutic ke speciální výstavě k této příležitosti.“

Podle Vojty, který si nechal na situaci ohledně možnosti navrácení kancionálu vypracovat právní rozbor, je šance na získání této jedinečné publikace zpět mizivá.