V důsledku nemoci u něj došlo ke zkrácení Achillových šlach u nohou, a tím k omezení celého pohybu. Jednou z možností, jak jeho stav zlepšit, je cvičení na neurorehabilitačním robotu Lokomat.

Nehradí ho však pojišťovna a jedna sada cvičení, kterou je nutné opakovat dvakrát ročně, stojí 27 000 korun.

Rodiče Tomáškovi cvičení na Lokomatu dopřáli, byli však nuceni zapůjčit si peníze. Vynakládají totiž během roku velkou část finančních prostředků na rehabilitační pomůcky, pobyt v solné jeskyni, v bazénu, masáže a měsíční nákup ortopedické obuvi.

Není v jejich možnostech toto vše a zároveň léčbu Lokomatem, která ročně vyjde na 54 000 korun, financovat.

„Pomohli jsme jim proto s formalitami ohledně založení transparentního účtu. Rádi bychom v této souvislosti poděkovali panu Borisi Bulantovi a jeho firmě, který bude Tomáškův účet spravovat zcela zdarma," uvedla Iveta Drobná z Nejdku, která se s manželem Miroslavem snaží rodičům Tomáška pomoci.

Tomášek se začal pohybovat až ve 2,5 letech, a to pouze s oporou a po špičkách. Nedokázal udržet stabilitu. Rodičům tato skutečnost úplně změnila život. Tomášek je také alergik, částečný astmatik a má atopický ekzém. V pěti letech podstoupil operaci dolních končetin ve FN Motol v Praze.

Po náročných pooperačních rehabilitacích se učil chodit úplně od začátku a k velké radosti rodičů dokázal došlapovat na paty.

Po tomto zákroku Tomášek dokáže ujít krátké vzdálenosti, stále však zakopává a padá.

„S ochotou se do pomoci Tomáškovi zapojila i paní Miloslava Mojžíšová, která se zabývá 35 let reflexní terapií a studovala v Katalánsku alternativní metody a akupunkturu v Barceloně.

S Tomáškem pracuje na základě kombinací reflexně-terapeutických technik, které mu velmi prospívají, s cílem předejít dalším operativním zákrokům. Děkujeme jí za to," poznamenala Drobná.

DMO je však v současnosti nevyléčitelná nemoc. Současná medicína nabízí nemocným alespoň zmírnění projevů nemoci, které zlepší kvalitu jejich života. Proto kromě pravidelných rehabilitačních cvičení jezdí Tomášek každoročně do lázní v Teplicích.

A právě při letošním pobytu mu bylo doporučeno cvičení na robotu Lokomat.

Čas běží a Tomášek se moc těší v září do první třídy. V brzké době ho také čeká další efektivní cvičení na Lokomatu. Přesněji řečeno, pokud se rodičům podaří získat peníze.

„Nyní je všechno na nás. Na lidech, kteří nejsou lhostejní ke svému okolí a pomoc druhým je činí šťastnějšími. Nemůžeme sice zachránit celý svět, můžeme ovšem pomoci Tomáškovi, který žije v našem městě, ke šťastnějšímu a lepšímu životu. Můžeme pomoci i jeho rodičům, zajistit jejich milovanému synovi odpovídající péči. A to určitě není málo. Veškeré nápady, jak Tomáškovi pomoci, rádi uvítáme na telefonním čísle 605 588 801," konstatovala Drobná.