Na slavnostním otevření nechyběl ani potomek slavného rodu Rudolf Heinrich Mattoni. Veřejnosti se muzeum plně otevře v sobotu 16. července a kromě dvou pater exponátů nabídne také jako jediné místo ke koupi novou knihu historika Stanislava Burachoviče Historica Mattoni. Rekonstrukce objektu přesáhla částku 20 milionů a samotné muzeum vyšlo na pět milionů.

„Pro mě, jako někoho, kdo strávil v Kyselce celý život, je to silný zážitek. Vzpomínám si, když jsme na toto místo chodili jako kluci na bobříka odvahy," uvedl s úsměvem starosta obce Aleš Labík a dodal: „Byl to strašidelný dům a rodiče nám zakazovali sem lézt a později jsme sem brali i dívky, abychom ukázali svou odvahu. Jsem rád, že nyní nemusíme zakazovat lidem sem chodit, ba naopak, všechny srdečně zveme do tohoto zachráněného domu."

V říjnu 2013 zahájily KMV rekonstrukci pavilonu a po kolaudaci v únoru 2015 v něm začalo pomalu vznikat muzeum a jeho expozice. „Chceme, aby zachráněné objekty nebyly jen opravené, ale aby měly také nějaký účel a opět svůj význam. V obnově areálu lázní budeme i nadále pokračovat," doplnil Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV.

„Zadání znělo, udělat expozici Muzea Mattoni moderní a sexy. Zda se tak stalo, musí posoudit návštěvníci," dodal autor expozice Roman Kudláček.

Expozice muzea je zařízena ve stylu 19. století a nabízí historické dokumenty i dobové reálie, jako fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy i historické láhve.

Nechybí tu ani historický trezor firmy Mattoni AG nebo originál litinové orlice, která se kdysi při pádu rozbila na 15 kousků a nyní byla odborným pasířem obnovena.

Součástí jsou i interaktivní předměty, moderní technologie nebo animovaný film, které zpestří návštěvu i dětem. Unikátem je také originální hodinový stroj z 16. století z věže kostela v Radošově a sbírka dobových etiket z minulosti i současnosti.


Pro návštěvníky

Otevřeno je od dubna do října, každý den kromě pondělí, od 9:00 do 17:00.

Vstupné: Dospělí 80 Kč, děti a důchodci 60 Kč, rodinná vstupenka 200 Kč, skupinová pro více než 10 osob 50 Kč a školy 40 Kč na osobu.

www.mattonimuzeum.cz