Vloni v červenci však radnice kvůli úsporným opatřením tři odbory zrušila a jejich vedoucí přišli o funkce. Nový odbor se ale má městu vyplatit, informoval ČTK primátor Petr Kulhánek (KOA), protože se postará mimo jiné o dobře připravené projekty nezbytné k žádostem o dotace z Evropské unie.

Magistrát odbor vytvoří s předstihem, přestože další období pro rozdělování evropských dotací začne až od roku 2014. Při jejich správě a rozdělování pak mají hrát mnohem důležitější úlohu statutární města, podotkl primátor. Nový odbor města vznikne na současných základech oddělení strategického rozvoje a dotačních programů. Podle Kulhánka to bude samostatný odbor, nicméně s úzkou vazbou na odbory financí, investic a majetku města.

Část úředníků nového odboru na něj přejde z oddělení strategického rozvoje, na dvě místa vyhlásí magistrát výběrové řízení. Z něj by měl vzejít vedoucí odboru a projektový specialista. Jeho úkolem bude mimo jiné aktivní hledání ještě probíhajících dotačních programů, které by Karlovy Vary mohly případně využít. „Pokud jde o dotace v příštím období, chceme získat peníze například na zlepšení infrastruktury města,“ poznamenal Kulhánek.

Karlovy Vary získaly v současném plánovacím období na dotacích už stovky milionů korun. Například na projekty zařazené do Integrovaného plánu rozvoje města obdržely z EU kolem 420 milionů korun. Z toho bylo zhruba 116 milionů Kč na modernizaci a výstavbu areálů Rolava a meandr Ohře, které jsou určeny jako takzvané zelené zóny pro rekreaci a odpočinek. Za další desítky milionů korun vyroste plavecký bazén a hala pro míčové sporty.