Místo dosavadních osmnácti sedmatřicet korun. Tolik za metr čtverečný zaplatí od nového roku nájemníci v městských bytech.

Deregulaci nájemného už odsouhlasila rada města a podle primátora Kulhánka bude pokračovat. Nájemné v městských bytech se totiž musí srovnat s tržním nájemným.

„Výše nájemného v Karlových Varech se dlouho neměnila. Naposledy to bylo v roce 2007. Projednávali jsme několik variant, z nichž jsme vyloučili maximální možnou výši nájemného. To by byl příliš dramatický nárůst. Nájemné by se z osmnácti korun šedesáti haléřů zvýšilo na sedmdesát devět korun jednadvacet haléřů. Volili jsme tedy odpovídající formu,“ vysvětlil primátor Kulhánek.

Bytový fond v Karlových Varech se neustále snižuje. To zapříčinila privatizace bytů v devadesátých letech, která stále pokračuje. Lidé si domy i byty od města masivně kupovali do svého vlastnictví a magistrát tak dnes vlastní pouze stovky bytů v desítkách domů.

Zvýšení nájemného přesto podle primátora Kulhánka městu výrazně pomůže, protože částka na údržbu domů se zvýší.

„V roce 2007 byly potřeba jiné prostředky na údržbu domů, než tomu je dnes. Doposud jsme měli k dispozici 100 tisíc korun měsíčně, od nového roku to bude 200 tisíc korun měsíčně,“ vysvětlil Petr Kulhánek.

Lidé přesto rozhodnutím magistrátu zvýšit nájemné nejsou nadšeni. „Zdražuje se vše, nevíme, co dříve platit,“ uvedla jedna z nájemnic městského bytu.