V dnešní době se zdá skoro neuvěřitelné, že by manželé vydrželi společně spokojeně žít padesát let. To se podařilo Eduardu a Elfrídě Latislavovým. Ti si řekli své ano 30. prosince 1961 a v sobotu si v karlovarské obřadní síni znovu vyměnili prstýnky jako symbol zlaté svatby.
Seznámili se v roce 1959, když si pan Eduard plnil svou povinnou vojenskou službu. „V říjnu 1959 jsem odcházel do civilu. Sloužil jsem tehdy u letectva,” zavzpomínal Eduard Latislav. Se svou budoucí ženou se seznámil těsně před odchodem do civilu v září 1959. „Dva roky jsme spolu chodili. Vzali jsme se 30. prosince 1961,” dodal.
Po svatbě se rozhodli žít v Karlových Varech. Bylo jednodušší sehnat zde bydlení a práci. A recept na úspěšné a dlouhodobé manželství? „Tolerance. To je pro manželství to hlavní,” prozradil pan Eduard svůj recept na šťastné manželství.
Sobotní oslavu zlaté svatby pro manžele připravily jejich dvě dcery. „Přišly s nápadem si svatbu v podstatě po padesáti letech zopakovat a nám se ta myšlenka líbila. Bez jejich návrhu by nás to asi ani nenapadlo, ale o to je to lepší. Únos nevěsty si ale snad odpustíme,” dodala s nadhledem paní Elfrída.
Do obřadní síně přišli padesát let manželství oslavit i jejich čtyři vnučky a jeden vnuk. Na všech byla vidět dobrá nálada a radost, že vztah oběma partnerům rozhodně nezevšedněl.
Po obřadu, který vedl zastupitel Edmund Janisch, následovala rodinná oslava. „Vaše manželství je příkladem pro nás všechny. Přáli bychom si, aby všechna manželství vydržela přes veškeré nesnáze a starosti tak dlouho jako to vaše,” popřál manželům zastupitel.
I pro Elfrídu Latislavovou je podle jejích slov ve společném soužití nejdůležitější tolerance. „Bez ní to prostě nejde. Lidé se musejí mít rádi a také je dobré naučit se vzájemně si odpouštět,” poradila zdánlivě jednoduchý recept na spokojený vztah manželka.
Oba partneři mají spoustu společných zájmů, kterým se rádi věnují. „Baví nás výlety, zajímavé dovolené a také zahradničení. Jsme prostě rádi spolu,” uzavřel spokojeně Eduard Latislav. ⋌