VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Havel. Zvolen hejtmanem

Karlovarský kraj - ČSSD si i v nové koalici obhájila post prvního muže kraje. Krajskou vládu tvoří také TOP 09+STAN, ODS a HNHRM

10.3.2015 11
SDÍLEJ:

Volba nového hejtmana Karlovarského krajeFoto: Petr Toman

Po měsíci včera skončilo bezvládí na Krajském úřadu Karlovarského kraje. Novým, od vzniku krajů v pořadí už třetím hejtmanem byl zvolen sociální demokrat Martin Havel. Krajští zastupitelé jej dvaatřiceti hlasy zvolili v tajné volbě. Martin Havel není v politice žádným nováčkem, působí v ní už jedenáct let. Vystudoval dvě vysoké školy práva a ekonomii a od roku 2008 je členem Zastupitelstva Karlovarského kraje. Od roku 2014 je také člen Zastupitelstva města Karlovy Vary. Do odchodu bývalého hejtmana Josefa Novotného (ČSSD), který byl prý k tomuto kroku karlovarskou ČSSD donucen, byl Havel téměř po dvě volební období hejtmanovým prvním náměstkem.

Volba nového hejtmana Karlovarského krajeKrajští zastupitelé včera zároveň zvolili devítičlennou radu kraje, v níž po šesti letech chybějí komunisté. Koaličním partnerem ČSSD se stala dosavadní opozice, tedy TOP+ STAN, ODS a Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM). A také už všichni podepsali koaliční dohodu. Programové prohlášení chystá nová koalice na dubnové zasedání krajského zastupitelstva. ALTERNATIVA, která ještě před týdnem se vstupem do této koalice souhlasila, jejím členem není. Podle vyjádření jejích členů bude ale nově ustanovenou koalici podporovat.

V devítičlenné krajské radě jsou čtyři radní uvolnění, a to všichni z ČSSD, zbytek, tedy všichni politici z bývalé opozice, jsou radní neuvolnění. „Nevidím to jako anomálii. Půjde to, když se bude chtít. Například nepřítomnost radních na úřadu řešit operativně," uvedl hejtman Martin Havel na dotaz, jak nyní bude vedení kraje pracovat.

Nová krajská koalice je sice navenek jednotná, ale pod povrchem poněkud doutná. Například krajský zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) dopředu avizoval, že nebude hlasovat pro Jiřího Červenku (ODS), s nímž se jako opoziční zastupitel utkal před lety, kdy byl Červenka náměstkem hejtmana. A nepodpoří ani prvního náměstka Jakuba Pánika (ČSSD).

„U něj vnímám obrovskou touhu po moci, po penězích a po slávě. A že bude zvolen prvním náměstkem, to není dobrá zpráva pro občany Karlovarského kraje," uvedl. Podle Horníka je právě Jakub Pánik příkladem malého krajského velrybáře, jehož kauzy se vždy zametly pod koberec za pomoci stranických kolegů v Praze.

Jakuba Pánika se ihned zastal hejtman Martin Havel, který zdůraznil, že nově vzniklá koalice je kompromisem možného a Jakub Pánik je její součástí. „Jsme v polovině volebního období. Pokud jsme nechtěli nové volby, bylo třeba konat a pokusit se dokončit maximum toho, co jsme začali. Shodli jsme se a nebyl slabší nebo silnější hráč," uvedl hejtman Havel. Sám Jakub Pánik to vidí téměř totožně a Horníkovu kritiku odmávl slovy, že je to rétorika patnáct let odžitého opozičníka. „Kdybych nemusel, tak s nimi nesedím. Našli jsme ale shodu a klobouk dolů před těmi, kteří tenhle kompromis dokázali domluvit," hájil i on současnou koalici.

Na tom, že bude spravovat resorty dopravy a zdravotnictví, jimiž protéká nejvíce peněz, nevidí Pánik nic špatného. „Jsou i další oblasti, například sociální resort, do nichž teče hodně peněz. Ke zdravotnictví mám blízko, byl jsem předsedou zdravotního výboru. A doprava? Tam je třeba začít pracovat na strukturálních a infrastrukturálních projektech," odmítl Pánik jakékoliv podezření z toho, že tyto finančně silové resorty dostal cíleně pod svou kontrolu.

Řešení? Lepší než žádné

Členové nové krajské koalice se neshodli také na tom, zda jde o krajskou vládu udržovací, či ne. Podle sociálních demokratů je třeba začít pracovat na nových projektech a rozproudit chod kraje. „Musíme rok a půl pracovat velmi intenzivně," zdůraznil hejtman Martin Havel.

S tím souhlasí všichni členové krajské koalice, ale například krajský zastupitel Petr Zahradníček (TOP 09+STAN) je přesvědčen o tom, že o udržovací vládu jde. „Předně je třeba říct, že jsme rozpad koalice ČSSD s KSČM na kraji nezpůsobili. Po tomto krachu se před zastupiteli otevřely dvě možnosti buďto sestavit novou koalici, pokud možno na širokém základě a bez komunistů, což beru jako zodpovědný přístup, nebo vyvolat předčasné volby, což bych naopak chápal jako selhání celé krajské politické reprezentace. Nehledě k tomu, že výsledek mimořádných voleb by pravděpodobně stejně nic nevyřešil a nová krajská vláda by trvala jen pár měsíců do řádných voleb příští rok na podzim," uvedl. A dodal, že z vyjednávání politických stran a hnutí o současném překlenovacím období má pocit kompromisu, který museli udělat všichni zúčastnění. „Nikdo tedy nejásá z možná poněkud nesourodé široké koalice, ale je to pořád lepší řešení než žádné. Má-li kraj plnit své základní funkce a mimo jiné čerpat finanční prostředky ze strukturálních fondů EU, není možné jej destabilizovat předčasnými volbami," doplnil Petr Zahradníček.

Úkolem nového krajského vedení tedy bude především zachování chodu úřadu a dovést jej bez zbytečných politických otřesů k řádným volbám. „TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj disponují čtyřmi mandáty a doposud jsme vystupovali jako konstruktivní opozice v trojbloku společně s HNHRM, ODS a často i s podporou zastupitelů za Alternativu. Přestože máme na řadu věcí různé názory jak v našem trojbloku, tak především ve vztahu k ČSSD, převládla nakonec odpovědnost vůči kraji, kterou jsme deklarovali podpisem společného prohlášení a koaliční smlouvou. Chci věřit, že zbývajících dvacet měsíců z čtyřletého funkčního období krajské vlády se nám podaří ukormidlovat především ke spokojenosti občanů Karlovarského kraje," konstatoval Petr Zahradníček.

Také krajský zastupitel Josef Hora (HNHRM) je přesvědčen o tom, že tato koalice vstoupila do krizové situace a je nutné do podzimu příštího roku, kdy se konají regulérní krajské volby, pokračovat ve volebním programu.

Pro ODS není vedení kraje ničím novým, na tom se roky podílela, a vlastně pro ni není překvapivá ani koalice s ČSSD. I tu už si vyzkoušela. Tím je ODS oproti dalším opozičním stranám a hnutím zcela výjimečná. Ani TOP 09, ani STAN či HNHRM v krajské vládě ještě nezasedli. ODS se vrací s osvědčeným matadorem Jiří Červenkou, který chce kraj připravit na nové rozpočtové určení daní, a Petrem Šindelářem, který sice je, jak uvedl, stále politickým nováčkem, ale je to právě on, který se řadí mezi ty krajské zastupitele, kteří si čas strávený v zastupitelské lavici neodsedí, ale odpracují. Kromě vnitřních věcí se jako nevolněný bude věnovat destinačnímu managementu a pokusí se zabránit odlivu lázeňských hostů a dalšímu propadu v příjmech v cestovním ruchu. Kvůli tomu chce kraj spolupracovat nejen s hoteliéry, ale i se středními podnikateli.Volba nového hejtmana Karlovarského kraje

S KSČM zmizely z krajské vlády i ženy

Hned od začátku včerejšího zasedání krajského zastupitelstva bylo jasné, že je něco jinak. Jeho vedení se ujal náměstek Miloslav Čermák (ČSSD), zatímco Eva Valjentová (KSČM) už předsedající stůl vyklidila. Komunisté vyklízeli pole po šesti letech a čeká je opoziční práce. S nimi ale z vedení Karlovarského kraje zmizely i ženy, v nové krajské koalici už zastoupeny nejsou. Eva Valjentová, dnes už bývalá náměstkyně za KSČM, poděkovala všem úředníkům krajského úřadu za spolupráci a do jednání pak už komunisté vlastně vůbec nezasáhli. Při hlasování byli většinou proti nebo se zdrželi.

Ze zastupitelstva se omluvil bývalý hejtman Josef Novotný (ČSSD), jehož podpis na nové koaliční smlouvě zatím chybí, a také poslanec za KSČM Jaroslav Borka.

Diskuze bylo pramálo, vlastně žádná. Režie návrhů na usnesení se ujal krajský zastupitel Petr Navrátil (ČSSD), takže to chvílemi vypadalo, že si z chebské radnice na kus řeči odskočil za stranickým kolegou Miloslavem Čermákem.

Kdo a odkud?

Cheb vůbec ve vedení kraje posílil, toto město je stále blízké náměstkovi Jakubu Pánikovi (ČSSD), stejně jako Aš, která má dokonce dva náměstky. Za ODS Jiřího Červenku a za HNHRM Dalibora Blažka. Loket je domovským městem náměstka Petra Zahradníčka, radního Josefa Horu má i Chodov a náměstek Miloslav Čermák je ze Sokolova. Dobré to má i Ostrov, v tomto městě žije radní Petr Šindelář (ODS).

A Karlovy Vary? Tak ty mají náměstka pro školství. Edmund Janisch (ČSSD) se nemá na co těšit. Školství je vosím úlem s pěkně ostrými žihadly. Ale i krajské město posílí. Zde bydlí hejtman Martin Havel, který je navíc karlovarským zastupitelem. Zprávy o Karlových Varech bude tak mít z první ruky, i když tady je ČSSD v opozici. Zatímco na kraji bude Martin Havel v koalici spolupracovat s primátorem Petrem Kulhánkem (KOA, STAN).

Jak bude nová krajská vláda spolupracovat, to ukáže až čas. Zvykat si bude muset jak bývalá opozice, tak sociální demokraté. Ti po šesti letech mají místo jednoho partnera hned tři.

Krajští radní a resorty, které mají na starost:

Hejtman: Martin Havel, ČSSD

funkce hejtmana: Plní úkoly ze zákona o krajích a dále zejména v oblastech investic a grantových schémat, regionálního rozvoje, vnějších vztahů, legislativní a právní, bezpečnosti a krizového řízení a zabezpečuje úkoly vůči zřizovaným a zakládaným právnickým osobám pro danou oblast v rámci řídících kompetencí rady kraje

Jakub Pánik, ČSSD (zdravotnictví a doprava), uvolněný první náměstek, zastupuje hejtmana v době jeho nepřítomnosti

Edmund Janisch, ČSSD (školství), uvolněný radní

Miloslav Čermák, ČSSD (sociální věci), uvolněný náměstek

Petr Šindelář, ODS (vnitřní věci), neuvolněný radní

Jiří Červenka, ODS (finance), neuvolněný náměstek

Dalibor Blažek, HNHRM (majetek), neuvolněný náměstek

Josef Hora, HNHRM (životní prostředí a zemědělství), neuvolněný radní

Petr Zahradníček, TOP 09 a STAN (lázeňství a cestovní ruch), neuvolněný náměstek

Autor: Ivana Kalinová

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Patricie  Preislerová.
5

FOTO: Narození v Karlovarském kraji 18. 11.

Domov pro osoby se zdravotním postižením Sokolík v Sokolově.

Bude Sokolík pod Pramenem? Kraj uvažuje o sloučení dvou zařízení

Z počítače rovnou na papír a na zeď

Karlovy Vary - Před nedávnem došlo v Karlovarské krajské nemocnici k netradiční události. Stala se místem, kde bují umění, protože v jejích prostorách, přesněji v pavilonu A, je k vidění historicky první výstava plakátů legendárního muzikanta Oldřicha „Goldy“ Neumanna.

Energie si poradila i s Havířovem

Karlovy Vary - /FOTOGALERIE, AUDIO/ Sváteční souboj Karlových Varů a Havířova lákal na atraktivní hokej dvou kvalitních celků a diváci rozhodně nezůstali zklamaní.

OTÁZKA PRO: Michala Riška, náměstka primátora

Karlovarský kraj - Kraj vyhlásil pro obce a města dotační titul na projekt Senior Expres, který velmi pomáhá seniorům. Přihlásí se do něj také Karlovy Vary?

Kraj je atraktivním místem pro turisty. Stále jich přibývá

Karlovarský kraj – Kromě tuzemských návštěvníků byli především Němci, Rusové a Číňané nejčastějšími hosty ubytovacích zařízení v Karlovarském kraji v období od ledna do konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT