Masopust má na Karlovarsku již letitou tradici. Vedle klasických masopustních evergreenů, jako jsou oslavy v obci Pila, tu letos přibudou další místa, kde doufají v rozjezd a následné navázání na tuto tradici. Průvodu a veselice v maskách se můžou zájemci také zúčastnit například v Krásném Údolí, Hroznětíně, Hájku, Pile nebo Bochově.

Masopust představuje období hodování a veselí mezi dvěma postními dobami, a to Vánoci a Velikonocemi. Během tohoto období se konají taneční zábavy, zabijačky a také svatby. Vše vrcholí dnem, kdy se konají různé rituální úkony, průvody masek, scénické výstupy a taneční zábavy.

Dlouhá léta se tak každoročně koná masopustní veselí v Pile.

Tady vše startuje v sobotu 14. února. „Jako vždy bude sraz velkých i malých účastníků dole u autobusové zastávky, odkud vyrazí maskovaný průvod do obce. Obyvatelé jsou vždy na koledníky připraveni a mají napečeny koblihy a podobně. Finance, které se podaří vykoledovat, pak používáme na pořádání červnového dětského dne," informovala místostarostka Pily Zuzana Mäsárová.

O rozjezd nové tradice se pak snaží bochovští a hroznětínští zastupitelé. „U nás v Bochově je nové složení kulturní komise. Jsme taková parta bláznů, co se nebojí zkusit všechno. Nemáme s tím žádné zkušenosti, ale tato tradice by se nám v Bochově líbila. Masopust se letos pořádá pro děti, a půjde-li vše, jak má, další rok uděláme klasickou veselici pro všechny," dodala Olga Vonšovská, předsedkyně kulturní komise.

Bochov zve na masopust v úterý 17. února od 9:00 na náměstí. Děti v maskách půjdou koledovat také za doprovodu hudby. „V jednání je harmonikář, ale kdyby to nevyšlo, vyrazíme s vozembouchem," doplnila Vonšovská.

O založení tradice Krušnohorského masopustu se snaží i Hroznětín. Ten tu začíná rovněž 14. února, a to v 10:30 u ZŠ Hroznětín. „Program bude pestrý. Je připraveno divadlo Viktora Braunreitera, rocková kapela Levoruký Eda & Bububand a také vyhlášení krále a královny masopustu," upřesnil starosta Hroznětína Martin Maleček.

Na své si 14. února přijdou také obyvatelé Krásného Údolí, kde průvod začne ve 13:00 na náměstí a vše se zakončí v kulturním domě na Masopustním reji s kapelou a tancem.

To v Hájku se uskuteční masopust až o týden později. Na sobotu 21. února je tu plánován sraz masek na 14:30 u zastávky Hájek Statek.