Do soupisky všeho, co v příštím roce zdraží, zřejmě přibudou také karlovarští psi. Tedy ti, kteří se svými majiteli žijí v bytech. Pokud zastupitelé 13. prosince schválí návrh nové obecní vyhlášky, pak jejich majitelé magistrátu ročně zaplatí místo dosavadní tisícikoruny o pět set korun více, tedy patnáct set korun.

Lépe na tom budou majitelé rodinných domů. Ti za své psy magistrátu ročně zašlou pět set korun. A nejvíce ušetří ti lidé, kteří si vezmou psa z útulku. Ti by podle navrhované vyhlášky byli od poplatku první rok osvobození úplně.

Podle současné vyhlášky dosud platilo, že všichni majitelé ročně zaplatí tisíc korun za prvního psa.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) je důvodem změny vyhlášky novelizace zákona o místních poplatcích, která stanoví sazbu na hranici patnáct set korun za psa. „Rozhodně nás k tomu nevedla snaha naplnit městskou pokladnu,” zdůraznil.
V současné době magistrát registruje přes tři a půl tisíce psů.

Správce karlovarského městského útulku pro psy Martin Čermák není z návrhu poplatků příliš nadšen. „Není to šťastný krok. Je to jak plácnutí do vody. Sice vítám, že lidem, kteří si psa z útulku vezmou, magistrát platbu první rok odpustí, ale na druhou stranu se zvýšení ročního poplatku dotkne lidí, kteří na tom nejsou ekonomicky nejlépe. Rodin s dětmi, které bydlí v bytech. Patnáct set korun bude pro ně hodně a obávám se, že pejsků se budou zbavovat,” vysvětlil.

Karlovarský útulek pro psy je už nyní permanentně plný a Martin Čermák zdůraznil, že už nyní je těžké je udat. „To je celorepublikový problém a já nevidím perspektivu, že by se to zlepšilo. Proto si nemyslím, že v tak ekonomicky náročné době je dobře poplatky za psy zvyšovat,” dodal správce karlovarského psího útulku.

Sazba poplatků
- za prvního psa 1500,- Kč
- za druhého a každého dalšího psa téhož držitele 2000,- Kč
- za prvního psa, jehož držitel má trvalý pobyt v rodinném domě 500,- Kč
- za druhého a každého dalšího psa téhož držitele v rodinném domě 1000,- Kč
- za prvního psa, jehož držitelem je poživatel invalidního, starobního, vdovského nebo vdoveckého důchodu, který je jeho jediným zdrojem příjmů, anebo poživatel sirotčího důchodu 200,- Kč, za druhého a každého dalšího psa téhož držitele 300,-Kč