Zvuky sirén hasičských vozů, hasiči lezoucí po žebříku do okna mateřské školy v ulici Závodu míru a hustý dým. Jako v katastrofickém filmu to vypadalo v úterý 11. května v areálu nejdecké mateřinky. Šlo však pouze o nácvik evakuace, který měl ukázat názorně, jak jsou hasiči i personál připraveni na případný požár.

„Šlo o nácvik, při kterém si hasiči vyzkoušeli zásah v naší mateřince a zároveň ukázali našim dětem, jak takové zásahy vypadají a že s ohněm si není radno zahrávat,“ uvedla Martina Nováková, ředitelka školky.

Akce měla i výchovný charakter, hasiči totiž děti také poučili, že si nemají doma hrát s ohněm a pokoušet se ho rozdělávat. „Snažíme se takto děti učit na názorných příkladech,“ dodala Nováková.

V mateřské škole se hledaly také tři pohřešované osoby (samozřejmě předem domluvené).

„Abychom vyvolali dojem požáru, zapálili jsme dýmovnici, která produkovala hustý dým. Vše jsme samozřejmě monitorovali, aby to bylo bezpečné. Nácvik se dělal jako ve skutečnosti, samozřejmě ovšem bez rozbíjení oken a podobných nouzových metod. Jinak však bylo vše reálné,“ uvedl František Němec, velitel nejdeckého sboru dobrovolných hasičů.

„Akce se nakonec velmi zdařila a moc děkuji veliteli Františku Němcovi i ostatním dobrovolným i profesionálním hasičům za její uspořádání. Myslím, že pro děti to bylo poučné a poznaly řadu nových věcí a informací,“ uzavřela Nováková.