Původní pokutu přitom oblastní inspektorát práce stanovil na 40 tisíc korun, a to poté, co v rámci kontroly odhalil pochybení v předpisech hned ve 23 případech. Kontrolu iniciovala uklízečka školky Dana Macková, která měla podezření, že je zařazená do nižší platové třídy, než má ze zákona nárok. Školka pod vedením ředitelky Zdeňky Tiché se proti rozhodnutí inspektorátu před několika dny odvolala. Macková podala na školku žalobu nejen kvůli náhradě škody, ale i kvůli údajnému diskriminačnímu jednání. Deník už o tom informoval minulý týden.

Ilustrační foto - volby
V Karlových Varech chtějí volit i Němci nebo Poláci

Jak se k případu, který skončil až u soudu, staví zřizovatel, karlovarský magistrát? „Věc nebudeme zatím, než bude rozhodnuto, příliš komentovat. Musím ale konstatovat, že takový případ, že by inspektorát potvrdil pochybení v našem školním zařízení, nepamatuji,“ uvedl vedoucí odboru školství magistrátu města František Škaryd.

Ten zatím nechce předjímat, k jakým závěrům dojde nadřazený inspektorát práce. „Jsme si vědomi, že nově může být pokuta stanovena až na dva miliony korun. Zatím je to ale všechno v běhu, řada materiálů může být doplněna. Nicméně pokud by nové přezkoumání dopadlo v neprospěch školky, pak bychom v souladu se zákonem zahájili řízení o náhradě škody, které by bylo vedeno vůči školce,“ poznamenal vedoucí odboru Škaryd.

Ilustrační foto
Bazén Thermalu se asi rozpůlí

To je otázka peněz. Otázku pochybení vedení školky by pak řešila rada města. „Pak by bylo na radních, jak se postaví k možným personálním postihům,“ dodal.

Obhájce Mackové Ronald Němec vyčítá školce i fakt, že kvůli soudnímu sporu nevyužila právních služeb radnice, ale obrátila se na soukromou právní kancelář. „Plýtvá tak městskými penězi,“ podotkl Němec. Podle ředitelky Tiché to ale není v rozporu se smlouvou. Tichá nechce případ více komentovat.

Ilustrační foto.
Mateřská škola čelí žalobě kvůli diskriminaci

„Příspěvkové organizace města nemají striktně dáno, že mají využívat výhradně služeb právního odboru magistrátu. Je to na rozhodnutí statutárního zástupce organizace, zda v některých složitých případech osloví externí právní zastoupení. Na právní služby mají organizace města prostředky ve svých rozpočtech,“ komentovala mluvčí radnice Helena Kyselá. (jako)