Tradičně jej pořádá v lázeňském městě agentura Müller production a jenom loni se na karneval přišlo podívat na pět tísíc diváků. Nejen Karlovaráci se tak opět mohou těšit na největší paradivadelní přehlídku pouličního divadla v České republice, jehož součástí jsou také Romantická noční plavba, Karnevalový svět, dále pak Mattoni hudební festival, který se bude konat před hotelem Thermal, a v neposlední řadě Romantická noční plavba po řece Teplá.

Vše tak odstartuje páteční tradičně Romantickou noční plavbou po řece Teplé, která bude na programu od 19.00 do 23.00 hodin. Start bude u Poštovního dvora a cíl tradičně u hotelu Thermal, kde budou romantiky vítat folkové kapely Poutníci a Pavouci. „Plavbu jsme připravili ve spolupráci s firmou Dronte. Výdej lodí bude zahájen v 19.00 hodin na parkovišti u Poštovního dvora. Už nyní máme přihlášeno 300 účastníků. Zájemci si budou moci rafty i vodácké vybavení zapůjčit za lidovou cenu. Pak na nich splují řeku od Pošťáku až k hotelu Thermal. Povinností je svítilna, čelovka nebo lampion. Začátek Romantické plavby je ve 21.30 hodin," upozorňuje organizátor akce Martin Müller.

V sobotu 7. června se navrátí do lázeňského města v minulosti oblíbený Vodní karneval netradičních plavidel, který si na svou obnovenou premiéru musel počkat. V loňském roce musel být zrušen kvůli nepříznivému počasí. „Máme připraveny hodnotné ceny pro první tři nejlepší plavidla. Soutěžící musí zdolat trasu od Mlýnské kolonády až k Thermalu. Porota pak bude hodnotit originalitu plavidel a estetický dojem," vysvětlil Martin Müller. Pak už přijde na pořad zlatý hřeb, a to Mattoni Karlovarský karneval, jehož letošní motto je ´Každý má svého dvojníka´. Tradičně se bude bojovat o krále a královnu karnevalu, kterými se stane nejvěrnější dvojník známé osobnosti. Maškarní průvod projde trasu od Becherova muzea až k Mlýnské kolonádě.

Karlovy Vary ožily karnevalem

„Pohlaví, historické období ani věk není důležitý, dokonce nezáleží ani na tom, zda je postava reálná, fantazii se meze nekladou, může jít o filmovou postavu, literární postavu, jen musí mít jasné jméno. Průvodu se ale mohou zúčastnit i skupiny masek, dvojníků. Tato soutěž nemá žádná pravidla. Hodnotí se kreativita a celkový efekt masky," poukazuje organizátor akce Martin Müller. Karnevalový průvod masek zahájí svůj pochod městem, v 14.00 hodin tradičně u muzea Becherovky na třídě T. G. Masaryka a pokračuje tradiční trasou centrem města až ke Grandhotelu Pupp. „Zde proběhne krátké vystoupení Elvise Presleyho a připraveno bude také občerstvení. Celý průvod se pak vrátí k hotelu Thermal, kde v 16.00 hodin proběhne vyhlášení krále a královny karnevalu a soutěže netradičních plavidel.

Mattoni Karlovarský festival letos sponzoruje i město. Podle Martina Müllera jsou celkové náklady na akci vyčísleny přibližně na půldruhého milionu korun a Karlovy Vary přispěly pěti sty tisíci. Podle primátora Petra Kulhánka jde o velmi populární a tradiční akci, která vždy pobaví a přiláká mnoho diváků. Vždyť jenom karnevalový průvod čítá tisíc lidí a maškary, kejklíři, akrobaté i konfety doslova zaplaví celé město. Vedení města velmi zdrženlivě vyjádřilo přání, aby při ohňových efektech a pyrotechnice se město nevzňalo.

Karlovarský karneval? To bude dračí fičák

Mattoni Karlovarský festival ještě ani nezačal, a už řádně pobavil. To když Martin Müller z pořádající agentury vysvětloval bohatý dvoudenní program této snad po mezinárodním filmovém festivalu nejpopulárnější karlovarské akce za účasti představitelů města. Už jenom dvojníci světových osobností, letošní karnevalová novinka, jichž v průvodu půjde přibližně pětatřicet, evokovali srovnání s jednotlivými náměstky. A to ponechme stranou jedovatou poznámku, že karneval se v Karlových Varech koná téměř denně.

A co spustilo lavinu smíchu? Martin Müller si totiž neodpustil srovnání náměstka Jiřího Klsáka s Johnem Lennonem, jenž v karnevalovém průvodu bude zastupovat město. „Tak to náměstek Petr Bursík může jít za Elvise Presleyho," podotkla jedna z novinářek. Stihl ji jeho podmračený pohled.

A pak už se zbylí členové vedení města ocitli pod palbou otázek, koho by za dvojníka zvolili oni. A jak to dopadlo? „Já bych šel za ZZ Top," otevřeně přiznal náměstek Jaroslav Růžička. Primátorovi Petru Kulhánkovi byl následně přidělen film Big Lebowski (známe z karlovarského filmového festivalu).

Karlovarský karneval.

Ale i bez vedení města bude karneval úchvatný. Mimo jiné v něm uvidíte Marylin Monroe, už zmiňovaného Elvise Presleyho, jehož revival orchestr to v Karlových Varech také rozbalí, Ludwig van Beethoven či Wolfgang Amadeus Mozart a další známé osobnosti ze současnosti i historie. V čele budou znít bubny kapely Tam Tam orchestra, diváky čeká dračí představení s pyroefekty, ohně, konfety i obří kolo, které se poprvé představilo na formuli 1 v Malajsii, a další atrakce. Že v programu nechybí vystoupení skupiny Laura a její tygři, to už snad nikoho nepřekvapí. Program karnevalu je v podstatě připraven až ďábelsky.

Děti v sobotu potěší dětský karnevalový svět, který se koná před hotelem Thermal. Provázet jím budou Olda Burda a Jakub Kohák, další karnevalová pecka. Právě dětem zahraje kapela Maxim Turbulenc.

Vody na vodní karneval prý bude v řece Teplé dost. Po domluvě organizátorů s Povodím Ohře bude průtok při romantické plavbě osm kubíků za vteřinu, zatímco normální průtok je dva až tři kubíky za tutéž dobu.

Je prostě na co se těšit a co je úplně nejlepší? Vstup je všude zdarma a meteorologové hlásí krásné počasí. Tak co doma?