Se stále většími obavami sledují ředitelé lázeňských hotelů a sanatorií v kraji dění na Ukrajině. Hrozící válečný konflikt by totiž prudce zatřásl s jejich ekonomikou a následný dominový efekt by spustil lavinu hospodářských problémů ve městech. Jenom případné propouštění by citelně oslabilo už tak nejchudší kraj v České republice. V cestovním ruchu totiž pracuje v kraji třetina všech osob produktivního věku. Úbytek ruských hostů v lázních ostatně hoteliéři pociťují už nyní. Ten je zatím odhadován na 35 procent a jenom pro Karlovy Vary by to podle Karlovarské krajské sekce Asociace hotelů a restaurací mohlo znamenat ztrátu až 1,5 miliardy korun ročně. Denní ztráta Karlových Varů v současné době činí přibližně půldruhého milionu.

I proto se vedení Karlovarského kraje snaží odvrátit toto hrozící nebezpečí a místo Rusů do kraje přilákat hosty z jiných zemí. Do hledáčku politiků se tak dostala Čína.

Na pozvání hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného (ČSSD) navštívili region před nadcházejícím Čínským investičním fórem v Praze představitelé čínské provincie Hebei, a poté i delegace hlavního města Peking. „Hejtman představil čínským partnerům nabídku průmyslových zón v kraji a vyzval je, aby čínští turisté a návštěvníci přijeli v mnohem větším počtu vyzkoušet vysokou úroveň lázeňské péče a turistické atraktivity regionu. Seznámil je také s průmyslovými odvětvími, jež jsou pro kraj typická," uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Guvernér správy provincie Hebei, která má 73 miliony obyvatel, Zhang Qingwei se zajímal o rozlohu nabízených průmyslových zón, o konkrétní možnosti spolupráce v dřevozpracujícím a těžebním průmyslu či o dovoz sklářské produkce. „Čínští partneři byli doslova nadšeni přírodou, množstvím kulturních památek, nabídkou hotelů, golfových hřišť a příležitostí zorganizovat v regionu pobyty pro čínské turisty například v období tamních svátků jara," uvedl hejtman Novotný.

Na základě tohoto jednání založil hejtman Novotný pracovní skupinu, která připraví konkrétní podobu jednotlivých oblastí spolupráce.

„Poté do nich s Hospodářskou komorou zapojíme regionální firmy a společnosti z oblasti cestovního ruchu a lázeňství," doplnil hejtman Novotný.

Snahu o navázání užšího kontaktu projevili také zástupci Pekingu. Společné aktivity pokračovaly během Čínského investičního fóra a mítinku českých a čínských reprezentantů jednotlivých regionů, které se v těchto dnech konají v Praze.

Příliv turistů z Číny, ale i z jiných destinací by kraji velmi pomohl. Aktuální zprávy o Ukrajině se totiž mění hodinu od hodiny.

S výzvou, aby Česko pozastavilo vydávání víz občanům Ruska, kteří podporují Putinův režim, se podle iDnes včera na vládu Bohuslava Sobotky obrátili dva europoslanci za TOP 09, Luděk Niedermayer a Jaromír Štětina. Spolu s nimi i dva bývalí ministři, Michael Kocáb, který dohlížel na odsun sovětských vojsk z Československa po roce 1989, a také Martin Bursík. Což by pro lázeňská města v kraji mohl být další hřebíček do rakve.

Podle primátora Karlových Varů Petra Kulhánka (KOA) by ale tato restrikce byla přinejmenším sporná. „My bychom na to doplatili, ale jiné země by toho okamžitě využily a Rusové by jezdili tam. Což už se ostatně kvůli průtahům s vízy děje," vysvětlil.

Také Karlovy Vary už delší dobu jednají o tom, jak úbytek Rusů v lázních nahradit turisty z jiných destinací. Návštěvníků z Číny skutečně přibylo, a to o třicet procent, a jejich zájem o náš region stále roste. Mentalita této klientely je ale jiná. Zatímco Rusové v lázních preferovali dvou až třítýdenní pobyty, oni sem jezdí na tři až pět dnů, někdy přijíždějí ale i na jeden den. „Musíme se tedy ohlížet i jinde a využít potenciál hostů i z jiných zemí, například z Německa. A samozřejmě zvýšit marketink a prezentaci lázní ve spolupráci s agenturou CzechTourism," doplnil primátor Kulhánek.