V osmém ročníku prestižní soutěže Vesnice roku, do které se přihlásilo 30 obcí, získala titul krušnohorská obec Merklín. Vesnice, ve které žije zhruba 1 100 obyvatel, obdržela ocenění hlavně za investice do rozvoje místní infrastruktury, do které investovala několik desítek milionů korun.

„V posledních letech se v obci udělalo hodně práce. Nejvíce se podle mě komisi líbil vzhled Merklína a také kultura v obci. V budoucnu bychom chtěli zrealizovat řadu dalších projektů. Se sousedními Abertamy například připravujeme sjezdovku na Plešivci. Také se chystáme opravit místní fotbalové hřiště,“ konstatoval starosta Merklína Josef Níč.

Před několika měsíci byl v obci dokončen významný projekt, a to rekonstrukce nádražní budovy, kterou obec odkoupila od Českých drah. „Do této budovy jsme investovali zhruba 25 milionů korun. V budově je nyní umístěno nové informační centrum. V tomto areálu je také dětské hřiště, skatepark a plocha pro míčové hry,“ dodal starosta.

Merklín je podle starosty dobře chráněn před záplavami. „Po povodních v roce 2002 investovala obec do protipovodňových opatření kolem čtyř milionů korun. Zhruba jeden milion korun se nám podařilo získat ze státních dotací. Opravili jsme opěrné zdi kolem koryta, to jsme také vyčistili, a nejhorší místa jsou tak snad zajištěna,“ pokračoval starosta Josef Níč.

Merklín kromě titulu Vesnice roku 2010 Karlovarského kraje také automaticky postoupil do celostátního kola. O titulu Vesnice roku 2010 v České republice se rozhodne už 11. září a slavnostní vyhlášení se uskuteční v Luhačovicích.

„Celostátní komise dorazí koncem srpna, aby si naši obec prohlédla. Bylo by pěkné uspět i v rámci celé republiky,“ přeje si starosta.

Stejné přání má i hejtman kraje. „Doufám, že Merklín uspěje také v celostátním kole. Pokud ano, bude to pro náš kraj ohromný úspěch,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Svoji obec si pochvalují i místní občané, kterým zde téměř nic nechybí. „Žiji zde už více jak čtyřicet let a nikdy jsem neuvažovala o tom, že bych se přestěhovala. Do práce jsem dříve dojížděla do Karlových Varů, ale právě po práci si člověk nikde neodpočine tak jak na vesnici. Když něco nutně potřebuji, tak není problém si zajet do obchodu do Ostrova,“ konstatovala Alžběta Hýsková, dlouholetá obyvatelka Merklína.

Informace o obci Merklín, který je podle místních vstupní branou do Krušných hor

Leží v nadmořské výšce 540 m, je zcela průmyslovou obcí a žije zde zhruba 1100 obyvatel. Obec se rozkládá na rozloze cca 30 km2 a ve vlastnictví má 110 hektarů lesů. Obec Merklín byla založena kolem roku 1200 spolu s dalšími třinácti vesnicemi na základě německého práva. Město Hroznětín s těmito vesnicemi tvořilo až do konce husitských válek hroznětínský okres premonstrátského kláštera Teplá. Merklín se původně jmenoval Merkelsgrün a název je odvozen od osobního jména Merkem a travnaté planiny.
V roce 1710 měl Merklín 104 obyvatel a jeden hostinec. Velmi důležité pro Merklín bylo založení továrny na kartoun pod firmou Benedikt a Lövenfeld v roce 1817. V roce 1921 žilo v obci 632 obyvatel a stálo zde 43 domů.
V Merklíně se udržují tradice jako loučení se zimou a vítání jara v podobě házení „Morény“ do řeky, pálení čarodějnic, včetně stavby májky, oslavy dětského dne a na závěr roku vánoční zpívání.