„Speciální akce neplánujeme, ale připraveni jsme,“ uvedl za hvězdárnu Miroslav Spurný. Pozorování zatmění Měsíce se totiž už jednou nezdařilo. „Poslední zatmění bylo předloni 28. září. Mělo začít ve tři ráno, jenže po půlnoci se obloha na celém území České republiky zatáhla a nebylo vidět vůbec nic. Proto letos raději neslibujeme nesplnitelné,“ vysvětlil Spurný.

Přesto bude hvězdárna připravena na tradiční návštěvy, které jsou možné po předchozí telefonické domluvě. „Nabídneme návštěvníkům informace a přednášky,“ sdělil Spurný a dodal, že by zájemci měli volat během dne nejpozději do 16 hodin. Přece jen se může opět zatáhnout. Navíc je letošní pozorování zatmění Měsíce zkomplikované také tím, že úkaz začne ve chvíli, kdy bude naše přírodní družice ještě za lesem. A k tomu všemu se ještě přidal úplněk. „To je pro hvězdáře krizovka. Měsíc svítí úplně všude,“ vysvětlil Spurný.

Už v pondělí 7. srpna se můžete po telefonické domluvě vydat na hvězdárnu a užít si romantickou chvilku při měsíčku.

Zatmění Měsíce
- astronomický jev, kdy je Měsíc zastíněn Zemí - nastává při úplňku, když jsou Země, Měsíc a Slunce v jedné přímce
- tento jev je mnohem běžněji pozorovatelný než zatmění Slunce, kdy dochází k zastínění části zemského povrchu Měsícem
- zatmění Měsíce nastává zhruba 2x až 3x do roka
Existují tři druhy zatmění:polostínové zatmění (žádná část Měsíce není zcela zastíněna Zemí), částečné zatmění (část povrchu Měsíce je zcela zastíněna Zemí), úplné zatmění (celý Měsíc je zcela zastíněn Zemí) Zdroj: Wikipedie