Velká voda, která koncem minulého týdne zaplavila v Karlovarském kraji řadu míst podél řeky Ohře, ukázala, jak jsou protipovodňová opatření nezbytná. Města a obce se proto chtějí snažit v budoucnu zlepšit úroveň své ochrany.

Například v Královském Poříčí na Sokolovsku kvůli nepříznivému počasí nestihli dokončit budovanou hráz a tak hrozilo zaplavení až třiceti domů. V noci na sobotu tedy musela vyjet těžká technika a stavět provizorní zábranu. Starosta obce Ivan Stefan dnes mluví o velkém štěstí. Je rád, že voda ve vsi nezpůsobila žádné větší škody. „Pokud by se hladina zvedla o deset nebo dvacet centimetrů, tak by to pro nás bylo moc zlé. Asi sto lidí by muselo opustit domovy a škody by šly do milionů. Naštěstí k tomu nedošlo,“ řekl s úlevou Stefan.

I tak voda stačila poničit cyklostezku směrem do Lokte. „Byl jsem se podívat, jak cesta vypadá a musím bohužel konstatovat, že povrchová vrstva – prosívka, je pryč. Silný proud ji odnesl,“ vysvětlil starosta.

V ohrožení byly dále sloupy elektrického vedení, když se z rybníka do řeky uvolnila velká ledová kra. „Před sloupy jsme proto nechali rychle nasypat lomový kámen. Nakonec pomohla sama příroda. Kra totiž uvízla jinde a během dne se pak i rozpustila,“ poznamenal Stefan.

Královské Poříčí se nyní bude podle možností snažit uzavřít část budované hráze. Ta navazuje na protipovodňový val, který tvoří silnice vedená v náspu. „Letos chceme hráz navýšit o půl metru nad hranici stoleté vody. Zábrana bude tedy vysoká 5,6 metru,“ upřesnil starosta.

Velkou část města v zátopovém území má Hroznětín. Ten se tentokrát větším problémům vyhnul, ale i tak se chce radnice snažit pořídit monitorovací systém, který by jí dal větší přehled o stoupání místní říčky Bystřice. „Máme zažádáno o dotaci na speciální monitorovací zařízení, které by snímalo srážky a měřilo hladinu vody. To by začalo situaci monitorovat už v Perninku a zhruba na dalších šesti místech,“ informoval Martin Maleček, starosta Hroznětína.

Podle něj jsou náklady na nákup tohoto zařízení zhruba půldruhého milionu korun. „Doufáme, že žádost o dotaci vyjde a budeme mít větší přehled o tom, jak se hladina řeky pohybuje,“ dodal Maleček.

Poloha Hroznětína v zátopovém území má na město dopad i ve chvíli, když zrovna povodně nejsou. „Výrazně to brání nové výstavbě, lidé zde nezískají v této části pojistku či úvěr. To je také obrovský problém,“ dodal Maleček.

„Bylo by určitě dobře, kdyby město zabojovalo a nějakým způsobem situaci řešilo. Takto člověk nikdy neví, co řeka způsobí,“ řekl jeden z Hroznětínských.