Téměř šest a půl milionu korun činí aktuálně sleva, kterou chce vedení města Karlovy Vary akceptovat v rámci směny majetku s Ministerstvem vnitra kvůli plánované výstavbě krajského oddělení policie ve Dvorech. Původně měla být sleva po prosincovém schválení zastupitelstvem města 5 milionů sedm set tisíc korun.

Nyní ovšem odbor majetku karlovarského magistrátu obdržel doklady o tom, že jeden z pozemků, a to konkrétně lukrativní parcela na Hálkově vrchu, kterou měly Karlovy Vary v rámci směny získat do svého majetku od ministerstva, je vedený jako historický majetek města. Tudíž nemůže být předmětem dané smlouvy. V té jde o to, že město převede budovu bývalého kožního oddělení ve Vítězné ulici Ministerstvu vnitra za to, když přepíše některé své pozemky na území Karlových Varů do vlastnictví města.

„Ze směny nám vypadl jeden pozemek. Ukázalo se, že nemůže být předmětem smlouvy,“ uvedl náměstek primátora Petr Keřka (ODS). Ten nevyloučil, že kdyby se město začalo dohadovat s ministerstvem, kdo má na danou parcelu historický nárok, mohl by vzniknout dlouholetý soudní spor. „Místo toho nám dalo ministerstvo rovnou příslib, že vydá souhlas k tomu, že daný pozemek je města,“ upřesnil Keřka.

Danou směnu už ovšem schválili zastupitelé, proto je třeba revokace materiálu. Ta se dostane podle Keřky na jednání až 12. května.

Jenomže v novém materiálu vedení radnice nepočítá s žádnou kompenzací za zmíněnou parcelu, za niž by v rámci výběrového řízení mohlo utržit miliony korun. „Ne, za tento pozemek nebudeme od ministerstva požadovat náhradu,“ shodli se náměstek Keřka s karlovarským primátorem Wernerem Hauptmannem (ODS).

Budova kožního oddělení má hodnotu 13 milionů korun. Sleva už při prosincovém jednání ve prospěch ministerstva činila téměř 6 milionů korun. Zastupitel Petr Kulhánek (KOA) nynější ústupek vnitru nechápe. Ten už před časem upozorňoval na to, že město mělo prodat kožní oddělení v transparentním výběrovém řízení, v rámci něhož by tento objekt prodalo za tržní hodnotu. „Připravovaný materiál je jen dalším přídavkem pro vnitro. Sleva v jeho prospěch se tak ještě více zvyšuje. Budu k tomu žádat fundovaný výklad,“ poznamenal Kulhánek.

Josef Murčo (KSČM) zase připomenul, že město nakládá s veřejným majetkem, a podle toho by se jeho vedení mělo také chovat. „Není možné říci, že za tento pozemek nebude město žádat kompenzaci, když se tím sleva ještě zvyšuje. Měli bychom mít na paměti, že hospodaříme s penězi nás všech,“ dodal Murčo.

JANA KOPECKÁ, IVANA KALINOVÁ