Získat si větší vliv ve dvou důležitých subjektech. To je aktuální záměr karlovarské radnice. Ta by chtěla jednat s Karlovarským krajem, zda by jí poskytl větší vliv v Karlovarské krajské nemocnici a také letišti.

Potvrdil to Petr Kulhánek (KOA), primátor Karlových Varů. „Chtěli bychom se skutečně více podílet například na řízení karlovarského letiště. Cítíme v něm totiž velký potenciál, který bychom chtěli co nejvíce využít,“ nastínil primátor. „Letiště zásobuje lázeňské město spoustou hostů, a je tedy pro nás velmi důležité. Zároveň cítíme i možnosti rozšíření dalších leteckých spojů,“ dodal Kulhánek.

Ten potvrdil, že Karlovy Vary chtějí vše konzultovat s Karlovarským krajem. „Je rozhodně nutné celou tematiku a možnosti důkladně probrat. Máme na letišti některé celkem důležité pozemky, a proto bychom chtěli s krajem domluvit v podstatě nemajetkový vstup do vedení letiště. Budeme se snažit jednat,“ doplnil primátor Karlových Varů.

Podobné plány má město také v případě karlovarské nemocnice. „Chceme určitě vyvinout aktivitu, aby KKN fungovala lépe. Myslím, že je v ní několik problémů, které by bylo potřeba vyjasnit,“ konstatoval radní Otmar Homolka.

Ten vnímá obrovskou důležitost nemocnice v Karlových Varech. „Jsme na ní z devadesáti procent závislí. Podle mě už se tyto záležitosti měly řešit dříve. Bylo by velmi dobře, kdyby se nám podařilo získat zastoupení například v dozorčí radě. Šlo by pak také o to, zda bychom se zúčastňovali investic do tohoto zdravotnického zařízení,“ dodal Homolka.

Jeho názor sdílí také primátor. Ten potvrdil, že by podle něj měla jednání s krajem být v dohledné době. „V určitém směru už jsme tyto rozhovory rozvíjeli. Kraj nedal najevo jasné ne, ale zároveň se nedomluvilo nic konkrétnějšího pro,“ nastínil vzájemnou komunikaci Kulhánek.

Karlovarská radnice podle něj také čekala, než bude vybrán nový management nemocnice. „S tím chceme také vstoupit co nejdříve do kontaktu a zjistit, jaký by měl na náš případný vstup názor. Doufáme, že budou také této myšlence nakloněni. Jednání se budeme snažit domluvit a dovést ke zdárnému konci,“ dodal karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Kraj se komunikaci s městem nebrání. Potvrdil to Josef Novotný, hejtman Karlovarského kraje. „Zatím žádnou oficiální informaci o tomto aktuálním zájmu města nemám, ale rozhodně se nebráním komunikaci nad těmito tématy. Pokud nějaká jednání budou, určitě se lidé tuto informaci dozvědí,“ reagoval na dotaz hejtman. „Ostatně s městem komunikujeme pravidelně, například ohledně Císařských lázní, takže v kontaktu samozřejmě jsme,“ dodal Novotný.

Zájem města sdílí i občané. „Určitě by bylo fajn, kdyby město projevovalo podobný zájem. Zvlášť v případě nemocnice, protože nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat,“ uvedl Karlovarák Petr Liška.