Co je etické a co ne. To je otázka, kterou se nyní zabývá vedení karlovarského magistrátu. Kodex bude definovat jasná pravidla, která se mají týkat jak úředníků, tak i zastupitelů.

„Samozřejmě nemůžeme nikoho k ničemu nutit. Chce jen zaznamenat jasná pravidla například v jednání s občany nebo nadřazování osobních zájmu nad voliče,” uvedl Petr Kulhánek, primátor Karlových Varů.

Kodex pro zaměstnance magistrátu už byl podle něj doporučený tajemníkovi. „Nechci uvádět všechny body, dokud nebudou probrané s úředníky, ale určitě je v kodexu zařazeno například slušné chování vůči občanům, kteří přijdou na město něco řešit. Zjednodušeně úředníci by měli pochopit, že tady nejsou pro sebe, ale pro lidi,” dodal primátor Kulhánek.

Podobná pravidla by měla být probrána i se zastupiteli. „Chceme oslovit všechny politické kluby. Bude se jednat například o to, aby zastupitel, který by v nějakém bodě byl v možném střetu zájmů, uměl tuto informaci oznámit ostatním a podobně,” doplnil Jaroslav Růžička, náměstek karlovarského primátora. „Podrobnosti však zatím zveřejňovat nebudeme, protože chci mít vše důkladně vyjednané s politiky,” dodal k tématu Kulhánek.

„Kodex vlastně ukazuje i podrobnosti v jakém rámci se pohybovat. Úředníci by například neměli přijímat nějaké dary či odměny za aktivitu, kterou mají normálně v popisu práce,” nastínil Jiří Klsák, náměstek primátora.

Lidé podobné nápady vítají. „Etika je v dnešní době skoro zapomenutý pojem. Jsem ráda, že vedení města se snaží nějak k etice přistupovat. Každopádně úředníci se ke mně chovali vždy slušně,” řekla Karlovaračka Jitka Drobná.