Užší spolupráci při největší kulturní akci v regionu už potvrdila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) i primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO). A obě nastínily vizi, jak by si představení kraje i města představovaly. „Jde o to, že bychom spojili oba večery v jeden a ten by se konal na Mlýnské kolonádě,“ uvedly obě političky shodně. Také na programu se shodly. Pokud by vše vyšlo, vystoupil by zde Miro Žbirka společně s Karlovarským symfonickým orchestrem. Podle hejtmanky je toto prostranství přímo uprostřed lázeňské zóny Karlových Varů pro prezentaci kraje i města během filmové přehlídky velmi vhodné, protože se během MFF mění v korzo festivalových návštěvníků, a podle primátorky je zase výhodou, že o náklady se mohou obě strany podělit. Až dosud byly koncerty města při festivalovém večeru, který se konal v letním kině, zpoplatněny, což by na Mlýnské kolonádě nešlo. Karlovarský kraj zase slavnostní festivalový večer a recepci roky pořádal v letištní hale, ovšem pouze pro zvané hosty. To se změnilo až s příchodem současné koalice v čele s hnutím ANO. Prezentace kraje se přesunula do Karlových Varů, například vloni se konala odpoledne před hotelem Thermal a akce byla zdarma otevřena pro všechny návštěvníky.

Změny doznala také festivalová nadace, v jejímž čele vystřídala bývalého primátora Petra Kulhánka (KOA) primátorka Pfeffer Ferklová. A obměnila se i dozorčí rada. Primátorka Pfeffer Ferklová se ohledně festivalu už sešla s prezidentem MFF Jiřím Bartoškou. Debatovala s ním o znění smlouvy, kterou kvůli MFF mezi sebou před deseti lety uzavřely festivalová nadace, Město Karlovy Vary a pořádající společnost festivalu Film Servis Festival Karlovy Vary, již vlastní Jiří Bartoška. Tento dokument totiž vyprší na konci letošního roku. „Náš návrh zní, aby smlouva byla uzavřena na méně něž deset let, jako tomu bylo dosud, a také bychom chtěli, aby se karlovarští podnikatelé více podíleli na službách během festivalu, například ve stravování,“ vysvětlila primátorka. Na znění smlouvy mezi pořádající firmou festivalu a Karlovými Vary se podle ní nyní intenzivně jedná.

Letní kino, které bylo po několik let zařazeno mezi projekční sály MFF, letos zůstane uzavřeno. To už vedení města avizovalo a rozhodnutí změnit nehodlá. Primátorka i náměstci jsou toho názoru, že opravit jej pro tři až čtyři akce za rok je zbytečné. „Peníze na celkovou opravu v řádech osmi až devíti milionů nemáme. Pokud by se našel někdo, kdo najde pro letní kino využití, pak bychom jej pronajali třeba i za korunu. Pokud nikoho nenajdeme, zůstane zakonzervované,“ zdůraznila primátorka. A dodala, že o zanedbaném stavu kina se radní i členové vedení města znovu přesvědčili uplynulé úterý, kdy kino všichni navštívili. S lidmi, kteří proti uzavření kina protestují, se chce primátorka Pfeffer Ferklová sejít osobně, a to přímo v letním kině 26. března v 17 hodin.